Microsoft’tun teknik özelliklerini en iyi şekilde bir araya getiren telefonu Lumia 1520’yi inceliyoruz.

Lumia 1520 kullanıcısı olarak sizlere kendi deneyimlerime ve raporlarıma da yer vereceğim. 6 inçlik devasa bir telefonu sizler için detaylı olarak araştırdık inceledik.

Lumia 1520 full HD ekran çözünürlüğü ile göze hitap eden müthiş bir ekrana sahip olan 400 cd/m2 lik çok yüksek bir parlaklığı bulunan aynı zamanda iyi bir kontrast sunan bir telefondur.

Telefonu görenlerin ilkinde tepkisi bu tablet mi demeleri hiç de şaşırtıcı gelmiyor. Çünkü 6 inçlik bir cep telefonundan bahsediyoruz. Bu telefonu tek elle kullanmak neredeyse imkansız gibi. İki elle kullandığınız zaman ve yolda yürüyorken aman otobüs duraklarına, yol çukurlarına dikkat edin. Çünkü ansızın kafanızı vurabilirsiniz. Zira bir mesaj yazmak uğruna bu tip şeyler başıma gelmedi değil. Çünkü cihazı tek elle kullanmayacaksınız. Ama eldeki tutumu eli kavrayışı oldukça harika diyebiliriz. Cihazın tam ölçüleri 160 x 85 x 11 milimetre; ağırlığı ise 211 gramdır. Dolayısıyla diğer cep telefonlarından hem daha çok ağır hem de daha çok büyük bir yapıya sahiptir.

Lumia 1520

Kutusuna bir göz attığımızda Lumia 1520 ile yanında rengine uygun renkli bir kulaklık dikkat çekmektedir. Cihazı elinize aldığınızda nano SIM ve micro SD kart slotuyla karşılaşıyoruz. Cihazın arka kapağını veya bataryasını çıkartmak mümkün değil. SIM ve SD kartını telefona takabilmek için küçük bir alet size sunuluyor. O olmadan mümkünatı yok bu kartları yerinden çıkartamazsınız.

Telefonu eline alan kullanıcıların ilk tepkisi bir de şu konuya dikkat çekiyor: “Ne kadar çok tuşu var.” Ses yükseltme-alçaltma, kilit ekranı uyandırma tuşu ve kamera tuşu bulunmaktadır. SIM ve SD kart girişlerini de ilk etapta tuş olarak görünmesi bu telefonun çok tuşları olduğu kanısına varmalarına sebep olmaktadır. Aynı zamanda ekrana çift dokunarak telefonunuzu uyandırabilirsiniz. Sizi power tuşuna basmayı zorunlu kılmayan özelliği ön plandadır. Eğer telefonunuz herhangi bir sebepten dolayı açılmıyorsa power tuşu ile ses kısma tuşuna birlikte basarak 10 sn boyunca basınız. Böylece telefon kendine gelerek kendini yeniden başlatıyor. Diğer kullanıcıların bataryayı çıkarıp takmalarının yaptığı işlemi siz sadece 10 sn boyunca tuşlara basarak yapabiliyorsunuz.

Telefonun diğer can alıcı noktası ise 20 Megapiksel kamerasının oluşudur. Birbirinden farklı mekanlarda çekilen fotoğrafların kalitesi gerçekten renk bakımından tutarlı ve kesindir.

Lumia 1520 ile ekip kaydettiğiniz fotoğrafları göndermek istediğinizde onları küçültmekle uğraşmanıza gerek yoktur. Aynı Lumia 1020 gibi 1520 de fotoğrafların 5 megapiksellik ayrı bir sürümünü internet üzerinden paylaşmanız için kaydediyor.

Cihaz, tam aktarım gücünde 12 saat kesintisiz konuşmanıza izin veriyor. Lumia 1520, HSPA+ çift taşıyıcı yöntemi sayesinde 42.2Mbit/sn.’lik indirme hızlarına ulaşabiliyor. Cihazın desteklediği Wi-Fi standartları ise b, g, n, a ve ac. Desteklenen diğer bağlantı özellikleri arasında Bluetooth 4.0, NFC, FM radyo ve GPS bulunuyor.

Telefonla konuşurken sunulan ses kalitesi oldukça yüksektir. Ses kalitesini son seviyeye getirdiğiniz zaman sanki hopörlerden dinliyormuş gibi bir izlenim vermektedir. Aynı zamanda sürekli internet bağlantısı bulunan 24 saat boyunca açık olan telefonda sarj tam olarak 1,5 gün rahatlıkla gidebilmektedir. Son zamanların sarj sorunu olan telefonlara bence bu gayet iyi bir çözüm olmuş durumda. Akıllı pil özelliği ile daha da pil ömrünüzü uzatabilme imkanını bizlere sunmaktadır.

Kutu içeriği

Kategoriler: İncelemeler

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir