4949231220142104024949 1165231220142103471165

Arduino, son zamanların en popüler olan açık kaynak kodlu bir platformdur. Bu platform sayesinde gömülü sistemlere program yazılabilir. Böylece uygun elektronik devreleriyle ve microişlemcileriyle projeler yaratıbilir. Arduino tek başına çalışan interaktif nesneler geliştirmek için kullanılabileceği gibi bilgisayar üzerinde çalışan yazılımlara da bağlanabilir.

Arduino geliştirme kartı üzerindeki mikroişlemci Arduino programlama dili ile programlanır ve bu program Processing tabanlı Arduino Yazılım Geliştirme Ortamı (IDE) yardımı ile karta yüklenir. Arduino fiziksel programlama platformudur.

Arduino kartları üzerinde Atmega firmasının 8 ve 32 bit mikrodenetleyicileri (arduino due) bulunur. Arduino kütüphaneleri ile mikrodenetleyicileri kolaylıkla programlayabilirsiniz. Arduino ile analog ve dijital girişleri sayesinde analog ve dijital verileri işlenebilir. Aynı zamanda sensörler kullanılarak projeler geliştirilebilir.

Arduino’da sıfır programlama bilgisi ile bir şeyler yapılmaz. Aynı zamanda elektronik bilgisi de gerekmektedir. Zengin bir kütüphanesi mevcuttur. Böylece açık kaynak kodlu olmasıyla beraber örnekleri bolca bulunmaktadır.

Arduino ile temel bilgiler öğrenildikten sonra elinize bir Arduino UNO, Mega 250, Leonardo vs  bir Arduino kartı almalısınız.

Ardından programlama için kullanacağınız bilgisayarınızın özelliklerine göre Arduino’nun kendi web sitesinden gerekli yazılımları buradan indirmelisiniz.

Arduino UNO’nun sahip olduğu özellikler:

  • Atmega328 mikrodenetleyici
  • USB ve adaptör bağlantı portları
  • Güç regülatörü
  • 3.3V veya 5V çalışma gerilimi
  • 14 dijital ve 6 analog giriş/çıkış
  • 16kb Flash bellek
  • 3.3V için 8Mhz ve 5V için 16Mhz çalışma hızı

Şimdilik Arduino için temel bir giriş seviyesinde bilginizin olduğunu düşünüyorum. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

Kategoriler: makaleler

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir