Bugün azure’da sizlerle hep birlikte wordpress sitesi nasıl kurulur buna değineceğiz. İlk önce azure portalınıza giriş yapınız. Hesabınıza bağlandıktan sonra şekildeki ekran sizi karşılıyor olacaktır.

22

Web Sites’i seçeneğini seçtikten sonra aşağıda New diyelim ve ilerleyelim.

23

Şekildeki yoldan Form Gallery’e tıklayalım ve karşımıza böyle temaların bulunduğu seçenekler çıkacaktır. İster templates seceneğini tıklayıp öyle ilerleyin isterse all files deyip bütün hepsinin içinden bakarak ilerleyin. WordPress en aşağılarda olması lazım.

24

 

WordPressi seçtikten sonra sağ tarafta ok işaretiyle diğer kısımları dolduralım.

25

 

url adresinizin ne olmasını istiyorsanız onu girin ve uygunluğu kabul olmalı. Sonra wordpressinizde database kullanacaksanız Create seçeneğini seçin ve yeni bir database yaratmak istediğini belirtin. Ardından databaseniz ile wordpressiniz hangi bölgede olmasını istiyorsanız bir bölge seçip ok işaretiyle diğer kısımları doldurmaya devam edelim.
Burada dikkat edeceğiniz şey wordpress ile database aynı yerde olmalı. Aynı zaman da bölgenizi de North olarak seçerseniz daha hızlı bir web siteniz olacaktır. Bizim ülkemize ne kadar o kadar cevap verme süresi kısalacaktır.

26

 

Database adına wordpress dedim ve region olarak aynı bölgeyi seçmeye özen gösterdim. Ardından aşağıda bulunan sözleşmeye kabul ettiğinizi varsayarsanız sağ taraftaki ok işareti seçili konuma gelebiliyor. Ben burada ufak bir değişiklik yaptım. site url adresimi biraz değiştirdim ve öyle kaydettim.
Karşınıza şu sayfa çıkınca rahat bir nefes alın çünkü web siteniz kuruluyor :)

27

 

web sitesini kurduktan sonra aşağıda bulunan browser butonuna tıklayınca sizi wordpress sitenizde bir kaç ayar için config dosyasınızı doldurmanızı isteyecektir. Burada site başlığını ve şifrenizi iki kere doğru girip uygun bir mail adresi girdikten sonra artık wordpress ile azure siteniz tamamdır.

Eğer hazırda wordpress siteniz varsa ve bunu azure’ taşımak istiyorsanız diğer makalemizde görüşmek üzere..

 


Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

2 yorum

İlker Toretto · Nisan 3, 2015 9:50 pm tarihinde

Güzel paylaşımların için teşekkürler 🙂

    admin · Nisan 3, 2015 10:02 pm tarihinde

    Teşekkür ederim. Faydalı olabildiysem ne mutlu bana 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir