Bilgisayarınıza virüs girdiğinde ya da donanımsal olarak bir sorun oluştuğunda bilgisayarınızı normal şekilde açmanız mümkün olmayabilir. Bu durumla USB çubuklar sayesinde baş etmeniz mümkündür.

Önyükleme yeteneğine sahip USB çubukları ile açılmayan bir bilgisayarda kendi araçlarını rahatlarınızı rahatla kullanabilirsiniz. İşte bu yazımızda sizlere ipuçları vermeye çalışacağız.

UNetbootin

UNetbootin gibi araçlar ile USB çubuğa önyükleme özelliği kazandırabilirsiniz. Ancak bu özelliği sadece kazandırmak yetmiyor bir de kurtarma sistemi yüklemeniz gerekiyor. UNetbootin gibi araçlar bunu sizin yerinize düşünmüş. Bu araçlar XUbuntu gibi Linux dağıtımlarını da yükleyebiliyor. Eğer PC’de ISO dosyaları mevcutsa onu da direk olarak yüklemenize izin veriyor.

USB çubuğunuzu önyükleme yaparken birden boyutunun küçüldüğünü fark edebilirsiniz. 32GB lık depolama alanı sunuyorken birden 2GB gibi görünüyorsa telaş yapmayın. HP USB Disk Storage Format Tool diskinizin eski boyutuna kavuşturmakla kalmaz bunu bir önyükleme diskine de çevirebilir.

Windows İşletim Sistemi Kullanıyorsanız…

Windows 7 USB / DVD Download Tool gibi araçlarını da Windows’unuzu USB’ye yüklerken kullanabilirsiniz. Her ne kadar Windows 7 yazsa da Windows 8 sürümlerini de kabul edebiliyor. Alternatif olarak WinToFlash aracını da tercih edebilirsiniz. Bu aracın farkı ise mevcut işletim sisteminizi USB’ye taşıyor.

iOS İşletim Sistemi Kullanıyorsanız…

Eğer bir Mac cihazına sahipseniz USB belleği oluşturmak oldukça kolaydır. Harici bir sürücüyü önyükleme diski olarak yapabilirisiniz.

Linux İşletim Sistemi Kullanıyorsanız…

Eğer bir Linux kullanıcısıysanız USB belleğinizi Linux Live USB Creator aracını kullanabilirsiniz. Bu araç ile bir çok Linux dağıtımına izin veriliyor.

Microsoft’tan acil destek

Eğer bir güvenlik önlemi ile karşı karşıya iseniz Microsoft’un size sunduğu bir aracı da kullanabilirsiniz. Microsoft Windows Defender Offline ile felaketlerden kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken PC ‘ye uygun sürümü seçmelisiniz.

Bölümlerinize Müdahale Edin

GParter live ile sistem bölümlerinizdeki hatalarınızı kontrol edebilirsiniz ve bu bölümleri yönetebilirsiniz. GParter ile Windows’unuzu SDD’ye taşıyabilirsiniz.

BIOS Ayarlarınızı Güncelleyin

Normal şartlar altında bilgisayarınız sabit diskinizden çalışmaya başlayacaktır. USB den çalışmasını sağlamak için BIOS ayarlarınızda değişiklik yapmalısınız. Önyükleme sıralamasını USB’den çalışmasını sağlamalısınız. Bunun için PC’niz başlarken ekranda belirtilen (F12, F8 , F10 ESC ) kısayolu ile BIOS’a girip değiştirmelisiniz. Hemen bir hatırlatma yapalım.

USB bölümü BIOS’unuzda görünmeyebilir bunun için USB’nizi PC’ye takmalısınız sonra BIOS ayarlarına girmelisiniz. Eğer bir masaüstü PC’ye sahipseniz ön panelde bulunan USB portları da sıkıntı yaratabilir bunun için kasanızın arkasında yer alan USB portlarını kullanın.


Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir