Değişkenler, girdiğimiz değerleri alan ve ya programın çalışmasıyla bazı değerlerin atandığı yapılardır. Değişken tanımlama ise atanacak ve ya veri alınacak değişken türünün ne olduğuyla ilgilidir. Yani bir string değişken tutmak istiyorsunuz ve bu değişkeni de string olarak tanımlamanız gerekmektedir. Aynı işlem için tamsayı veri girmeniz halinde değişken türünün de tamsayı olması gerekir. Diğer önemli bir konu da şudur. String değişkeni tamsayı değişkeninin tanımlanmasında kullanamazsınız ancak veri tipi dönüştürme şeklinde yapılabilir tutabilir ve bu konu ileri de daha detaylı olarak anlatılacaktır.

Değişkenlerin tanımlanması kadar isimlendirilmesi de önemli bir rol taşır. Şimdiye kadar değişken deyince aklınıza x ve ya y gibi matematik işlemlerinde kullandığınız değişkenler gelebilir. Ama artık programlama gözüyle baktığımız için x diye tanımladığımız değişken bize hiçbir şeyi ifade etmiyor. Unutmayın ki kodlama yaparken sizden sonra başka birinin anlayabileceği şekilde açık ve anlaşılır yazmak gereklidir. Çünkü büyük projelerde tek kişi görev almıyor ve takım çalışması yaptığınızı varsayarsak sizi bulup bu x değişkeni ne işe yarıyor diye sormak hoş olmayacaktır. Bu yüzden içinde tutacağınız veriye göre bir isimlendirme yapmanız daha iyi sonuçlar verebilir. Dilerseniz sadece sizin anlayacağınız bir isimlendirme de koyabilirsiniz bu size bağlı.

Şimdi isimlendirme için bir kaç yapılmaması gereken kurallardan bahsedelim.

  • Tanımlama yaparken büyük-küçük harf duyarlılığı vardır.
  • Değişken adları rakamla başlayamaz.
  • C#’da kullanılan komutlar değişken ismi olarak kullanılamaz.
  • Aynı kod bloğu içerisinde aynı isimden birden fazla değişken tanımlanamaz.
  • Değişkenler özel karakter içermez.
  • Değişken tanımlanırken boşluk kullanılamaz.
  • Türkçe karakter kullanılmamalıdır.
  • Değişken ismi 255 karakterden fazla olamaz.
  • Değişken tanımlaması şu şekilde yapılır:

[Değişken tanımlaması] [Değişken ismi]=[Değeri]

Örnek :

string kelime=”merhaba”;
int sayi;
byte boy=151;
bool varmi=true;

Yukarıda görüldüğü gibi değişken tanımlamasında eşittir ve noktalı virgül işaretlerine dikkat edelim. C# da her kod satırının sonuna noktalı virgül(;) konur.

Bir sonraki yazımızda değişken kullanımını görmek için tıklayın.

Kategoriler: C#

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir