Merhaba arkadaşlar,

Bugün sizlere combobox’daki seçimimize göre formumuzun rengini değiştirme kodumuza bakacağız. Bunun için öncelikle Toolbox’dan bir tane ComboBox ve bir de Button ekleyelim ve tasarımımız bu şekilde olsun.

Tasarım ekranı

Şimdi ComboBox kontrolümüzün içine ifadeler(items) yerleştirelim. Biizim sorumuz ise seçtiğimiz kritere göre form renginin değişmesiydi. Bu yüzden ComboBox kontrolümüzün itemlarını eklemek için öncelikle ComboBox kontrolünü seçelim ve yukarıda bulunan tik işaretine tıklayalım.

Burada görüldüğü gibi Edit items kısmından herbir itemlarımızı satırbaşı yaparak ekleyelim. Böylece her biri seçilir duruma gelecektir.

Tamam diyerek ComboBox kontrolümüzün içini doldurmuş olduk. Şimdi de Uygula button’umuzun Click eventini tetikleyerek bu rengin uygulanması için kodlarımızı aşağıdaki gibi yazalım.

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
switch (comboBox1.Text)
{
case "Kırmızı":
this.BackColor = Color.Red;
break;
case "Sarı":
this.BackColor = Color.Yellow;
break;
case "Mavi":
this.BackColor = Color.Blue;
break;
case "Yeşil":
this.BackColor = Color.Green;
break;
default:
MessageBox.Show("hatalı seçim");
break;
}
}

Burada swicth case mantığını kullanmayı tercih ettim dilerseniz bunu daha farklı yollarla da yapabilirsiniz. Color sınıfımızı da bu şekilde kullanmayı da öğrenmiş oldunuz. Hadi şimdi projemizin çıktısına bir bakalım.

ekran çıktısı


Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir