Fotoğraflarımız neden DCIM adında bir klasörde saklanıyor. Hiç düşündünüz mü? Biz merak ettik, araştırdık ve sonuçları sizlerle paylaşmaya karar verdik.

Fark ettiğiniz üzere telefon ve kameralarda hemen hemen bu DCIM adında klasörle karşılaşıyoruz. Öncelikle bu DCIM klasörünün adının nereden geldiğine bakalım.

DCIM klasörü Digital Camera Images cümlesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu düzen 2003’ten beri DCF standardında yer almaktadır. Japon Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Endüstrisi Birliği’nin oluşturduğu belgeden gelmektedir. 2003’te oluşturulan ve 2010’da güncellenenDCF spesifikasyonu, tüm cihazlar arasında sorunsuz çalışabilmeyi amaçlamaktadır.  Bu yüzden her cihaza DCIM adında bir klasöre isim vermektedir. Mesela cihazların SD kartlarına bir göz atacak olursak FAT12, FAT16, FAT32 veya exFAT şeklinde dosya sistemlerinin olması gerekiyor. Böylelikle bütün cihazlarda her bir kartın uyumluluğundan söz edebilir şeklinde yapmak amaçları olsa gerek.

DCF spesifikasyonuna göre tüm fotoğraflar DCIM adındaki klasörde toplanması gerekiyor. Bu klasör daha sonra birden fazla alt klasör içerebiliyor. Burada bile bizi şaşırtan isimlendirmeye de bir göz atalım istedik. Alt klasörlerin her biri birbirinden farklı ve 3 haneli bir sayı ve 5 harften oluşmaktadır. Bu harfler üreticiye bağlı olsa da her bir üretici kendi kısaltma adını kullanmayı ve tam adını kullanmayı amaçlıyor. Mesela 300APPLE, 301APPLE gibi isimlendirme görmekteyiz.

Bu alt klasörleri yakından incelediğimizde ise bunlarda 4 harfli kodla isimlendirme yapmaya başlıyor. Burada isimlendirme tamamen üreticiye kalmış bir şeydir. Sadece amaç 4 haneli harf yapmak ve sonrasında 4 haneli sayıların gelmesi ve bu sayıların sırayla gelmesi gerekiyor. Örnek olarak verecek olursak DSC_0001.jpg şeklinde fotoğraf adlandırılması yapılmaktadır. Bir diğer ilgi çeken ve anlaşılmayan dosya ise .thmdosyasıdır. Klasörünüzde .MP4 formatında bir videonuz varsa bu videoyu açmadan video hakkında kısa bir bilgi edinebileceğiniz bir dosyadır. Böyle bir genel geçer kuralla DCF tüm fotoğrafların cihazlar arasında aktarımın sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini hedef görmüş ve başarmış durumda. DCIM’in standartlaşması ile USB ile bağlantı gerçekleştiğinde otomatik olarak tanıması anlamına geliyor. Örneğin telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınız vakit hemen size bu fotoğraflarınızı bilgisayarınıza aktarmayı öneriyor. Bunun gibi bir sürü alternatifler sunabiliriz. Mesela her bir kamera üretici farklı isimlendirme yapsaydı bunları yazılımlar tanımak için çok zorlanacaktı. Her bir üreticiye göre farklı bir yazılım yazmak gerekiyor olacaktı. Standart bir şeyin yapılması tüm bu sorunları ortadan kaldırdı.

Umarız DCIM klasörünün ne işe yaradığını öğretmiş oluruz.

Kategoriler: makaleler

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir