İnsan farkında olmadan nasıl da izlenebiliyor değil mi? Çoğumuz neredeyse her gün birileri tarafında izleniyoruz. Bu bazen bir alışveriş marketinde bazen de sokakta yürürken. İşte bu kadar izlenme bizim hayatımıza girmişken sizlere bu konuda bilgilendirmek istiyorum.

Yüz tanıma sistemi ile reklamlar

2013’te İngiliz perakendeci Tesco’nun OptimEyes adındaki yüz tanıma teknolojisini geliştirmekle kullanılmaya başlanıldı. Yüz tanıma teknolojisi güvenlik kameraları gibi düşünülmemesi gerekir. Çünkü müşterilerin gözlerini tarayarak onların yaşını ve cinsiyetini ortaya koyması büyük bir yeniliktir. Bu bir benzin istasyonun da kullanılmaya başlanıldı. Amaç ise onların gözlerini takip ederek yaşına ve cinsiyetine uygun reklamlar sunulabilmekti. Sonrasında bu tr teknolojinin kullanımı giderek bir çığ gibi büyümeye başladı. Bu tür teknolojilerin kullanımı ilerleyen aylarda giderek arttı.

Webcam ile izleme

2014 Mayıs ayında Blackshades adıyla tanınan bir kuruluştan 90 kişiyi ABD tutukladı. Sebep olarak ise hacker’ların Windows’lu herhangi bir bilgisayara bağlanarak web kamerasına bağlanmasıydı. Kişilerin onaysız web kamerasını kontrol etme gibi yaptırım güçleri yaptı. Hatta bunlar yetmedi. Kişilerin klavyesinden girilen her türlü şifre, yazı vs alınarak bunu kullanıyorlardı. Kuruluş bu işi 2010 dan beri yapıyordu ve yaklaşık 700.000 kullanıcıya ulaşmışlardı. Saldırganlar istedikleri anda kurbanlarının PC’sine bağlanıp dosyalara da erişim sağlayabiliyordu. Tüm bunlar insan hayatını son derecede etkiliyordu. Peki bunlardan korunma gibi bir durum yok mu diye sorduğunuzu görüyorum. Tabi ki var ama saldırganların hazırlamış olduğu epostayı bir açtığınız da iş işten geçmiş demektir. Saldırganlar sizi izleyerek size uygun mailler gönderebiliyor ve sizin de kafanızın karışık olduğu anda onlar beliriyorlar.

Sahte baz istasyonlarıyla bilgi toplama

2014 Eylül ayında ABD de belirli bölgelerinde sahte baz istasyonlarının olduğuna dair dedikodular ortaya çıkmaya başladı. Daha sonra bunları Integricell mobil güvenlik firması sahibi tarafından doğrulandı. Sahte baz istasyonları ile kişilerin telefonlarındaki iletişimi kopararak telefonda neler olup bittiğini öğrenmekti. Hatta bu tür istasyonların bir federal izleme programının parçası olma ihtimali bile konuşuluyor. Araştırmacılara göre böyle bir şeyin varlığı söz konusu olabilirdi ama şimdiye kadar bu sahte baz istasyonların fotoğrafı henüz ortaya çıkmış değil. Kimilerine göre bu sahte baz istasyonlarının var oluşu bir casusluk olayının olabileceğini gösteriyor.

2014 yılının son aylarına doğru ABD’de polislerin uçaklara sahte cep telefonu koyduğu ortaya çıktı. DRTBOX olarak bilinen bu cihazlar, çevresindeki cihazlardan bilgi toplamak için kullanılıyordu. Herhangi bir kullanıcının telefon kimliği ve konum bilgileri alındığında kişiye rahatlıkla ulaşabiliyordu.

İşte bu kadar kolay şekilde izlenebiliyoruz. Kimin nerede olduğu ne yaptığı bazıları kişilerce rahatlıkta bulanabiliyor. Teknoloji denilen şey, satıcılar için müthiş olsa da, tüketici olarak bizler için oldukça rahatsız edici olduğu bir gerçektir.

Kategoriler: makaleler

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir