Büyük bir sabit diskiniz var ve bu diskinizi sistem dosyalarının yüklü olduğu kısım ile kendi kişisel dosyalarınızın yüklü olduğu kısımları birbirinden ayırmak mı istiyorsunuz? Hatta diskinizin bir bölümünün tamamını ağ sürücüsü olarak tanımlayabilirsiniz.

Windows 7 ve Windows 8 de bölüm oluşturmak, bölümleri yeniden boyutlandırmak Windows’un önceki sürümlerine göre artık daha da kolay. Ancak bazen diskinizi bölümlendirmek için birkaç uygulamalara başvurmanız gerekebilir. Bu yazımız da nasıl bölümlendirme yapılır, bölümlendirme yapılırken dikkat edilmesi gereken konular, boyut büyütüp küçültme ve hangi araçları kullanacağımıza değineceğiz.

Başlat menüsünden veya Windows 8 arama(charm) çubuğundan ‘bölüm’ (partition) yazarak ‘Sabit disk bölümleri oluştur ve Biçimlendir‘e (create and format hard disk partitions) tıklayın.

Diğer bir yöntem ise Bilgisayarım (Mause sağ tıklayın) -> Yönet-> Disk yönetimi yolunu izleyerek de ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılıyor olacaktır.

Burada bölümlerin bir listesini ve özelliklerini göreceksiniz.

Bölüm Küçültme, Yeni Bölüm Oluşturma

Bir tane sabit diskiniz olduğunu ve işletim sisteminiz ile tüm programlarınızın C adındaki bölümde yüklü olduğunu varsayalım. Bu bölümde D adında yeni bir bölüm oluşturmak istiyorsunuz. Şimdilik diskinizin bölümlenmemiş olduğunu varsayalım.

Öncelikle yeni bir birim için ayrılmamış alan meydana getirmelisiniz. Bunun için C’ye sağ tıklayın ve ‘Birimi Küçült’e (Shrink volume) tıklayın. Burada Windows’unuz sizin için birkaç hesaplamalar yapacaktır ve sizi biraz bekletecektir.

C sürücünüzde en az 5 GB boş alana sahip olmalısınız. Windows güncellemeleri, yüklü programlar ve Windows’un çalışabilmesi için gerekli boş alan miktarıdır. Kısacası C sürücüsünde en az 5120 MB boş alan bırakmalısınız.

Bilgisayarın kendisini hesaplamasından sonra bölüm için ne kadar alan ayıracağınızı karar verin ve “Küçült” (Shrink) seçeneğini seçin. Bilgisayar bu alanı ayırırken sizi ufak da olsa biraz bekletecektir. Yeni ayrılan bölüm C sürücüsünün sağ tarafında göründüğünü fark edeceksiniz. Şu anlık sadece bilgisayarımızda bir bölüm ayırma işlemini gerçekleştirdik. Şimdi ise bu bölümü yeni birim olarak kullanmak için hazırlamaya geldi. Ayrılmamış’a sağ tıklayın ve ardından ‘Yeni Basit Bölüm’ü (New simple volume) seçin. Bu kısımda yeni bölüm için bir harf seçebilirsiniz. Artık yeni bir biriminiz oluştu ve değişiklerin uygulanması için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bölüm Küçültme

Şu anda bilgisayarınız da C ve D olmak üzere iki bölüm olduğunu varsayalım. D bölümünü büyültmek istiyorsunuz veya yeni bir birime ihtiyacınızın olduğunu varsayalım. Daha önce anlatılan yeni birim oluşturma kısımları aynı şekilde ilerleyecek. Fakat biz burada yeni bir bölüm eklemek yerine D sürücünüzün boyutunu büyütmek daha akıllıca bir karar olacaktır. Bu yüzden ayrılmamış bir alanınızın olduğunu varsayalım. Burada istediğiniz birimin boyutunu büyütüp küçültebilirsiniz. Büyütmek istediğiniz bölüme sağ tıklayın ve Birimi Genişlet’e (Extend volume) tıklayın. Burada seçeneğin gri olarak göründüğünü ve kullanılamadığını fark edebilirsiniz.

Burada size bir kısıtlama sunuluyor. İşte bu noktada bu bölümü genişletebilmek için EASEUS Partition Master Home gibi bir üçüncü parti yazılıma başvurmanızı öneriyoruz.

EASEUS Partition Master Home Edition ile Bölümleme

EASEUS Partition Master Home Edition ile bölüm kısıtlama engelini aşabiliyoruz. Ücretsiz olan yazılım aslında Windows Disk Yöneticisi gibi düşünülebilir. Hatta ek özellikleri sizin yapmanıza olanak sağlıyor diye de nitelendirebiliriz.

Programı yükleyin ve çalıştırın. Daha sonra ilgili bölüme sağ tıklayın ve Resize/Move partition’a tıklayın.

Açılan pencerede bölümün boyutunu değiştirip Tamam’a tıklayın. Tüm bu işlemlerden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı öneriyoruz. Fakat yeniden başlatma biraz uzun sürebilir çünkü bu bölüm kendini baştan yazacağından dolayı sizi biraz bekletebilir. Her zaman ki önerimizi de unutmayın. Verilerinizi yedeklemelisiniz.


Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

1 yorum

SametTEMiZEL · Ağustos 10, 2020 10:49 am tarihinde

2. HDD format sonrasi RAW oldu ben bunu yanlislikla Disk Yönetiminden birimi sil yaptim simdi HDD hic gözükmüyor ne Disk yönetiminde nede Biosta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir