Eski bilgisayarlarınızı en iyi şekilde değerlendirme nasıl yapılır buna değineceğiz. Bilgisayarlarınızın içinde bulunan elementlerin -altın, bakır, alüminyumun- toprağa karıştığını düşünsenize. Oradan içtiğiniz çayınızın veya kahvenizin suyuna karıştığını hayal edin. İşte bu yüzden eski elektronik bileşenleri çöpe atmanın ne kadar tehlikeli olduğunu söyleyelim. Hem çevreye zarar hem de cebinize zarar. Neden bunları geri dönüşüm ile tekrar kullanmıyoruz. Peki nasıl kullanacağız? Gelin bir de eski bilgisayarınıza yakından bakarak neler yapabileceğimizi bakalım.

Öncelikle eski bir sisteminiz varsa bunu rafa kaldırmadan önce raf ömrünü uzatmayı deneyin.  Ama RAM’iniz 4 GB’tan az ise bu konuda çeşitli sitelerden bilgi alabilirsiniz. 4GB RAM’inizi 8GB’a yükseltebilirsiniz ama unutmayın ki bir 64 bit Windows’a ihtiyacınız olacaktır.

Eğer bütçeniz varsa ufak bir SDD alıp Windows’unuzu bu SDD ye yüklemeyi deneyin. Sisteminizin hızını arttırmakla kalmayıp hem de depolama kapasitenizi de genişletecektir. Ayrıca işlemci ve anakart yükseltmesi, size işlem gücünde beklediğiniz yükselişi sunacaktır. Ancak bunlar için harcayacağınız para, canınızı sıkabilir. Güç kaynağını da yükseltebilirsiniz. Yeni güç kaynakları, yüzde 10-30 arası güç tasarrufu sağlayabiliyor.

Hem masaüstü hem de laptop, PC’ye ihtiyacı olan insanlara verin. Eski PC’niz, onları çok mutlu edecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta sizin verilerinizin yani güvenliğinizin tehlikede olmasıdır. Bu durum için disklerinizi biçimlendirip temiz bir Windows kurmayla başlayabilirsiniz. İki taraf içinde gönül rahatlığı olacaktır.

Eski PC’nizin diğer bir sorunu da pil olabilir. Yeni bir pil almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bütçenize uygun siteler mevcuttur.

Eğer eski PC’nizi kullanmaya karar verdiyseniz ve 3 yaşından büyükse içinde bulunan disklerin bozulabileceğini de göz ardı etmeyin. Önemli verilerinizi saklamanızı tavsiye ediyoruz. Sonra güzel bir fan temizliği yapmalısınız ki iyi bir performans alasınız.

Eski sisteminizi başkasına verecekseniz, tabiki bazı önlemleri almanız gerekiyor. Kişisel bilgileriniz için sabit diskinizi temizlemekle başlayın. Optik diskten açılan Parted Magic bir uygulamayla tüm dahili sürücülerinizde “Wipe” komutunu çalıştırın ve tüm verilerin üzerine yazın. SSD sahipleri, standart temizleme araçları yerine özel, güvenli silme komutunu kullanmalıdır. Parted Magic, SSD diskleri desteklediğinden bu konuda da size yardımcı olacaktır.  Ancak yine de eski verileriniz sizi korkutuyorsa o zaman diskleri paramparça yapmalısınız ve yenisini takmasını önermelisiniz.

Eski PC’nizi internet satışıyla da satışa sunabilirsiniz. Ancak başkasına vermekten çok ufak bir yükseltmeyle PC’nizi kullanmaya devam etmenizi öneriyoruz.

Eski PC’niz için 10 kullanım alanı

Eski PC’nizi temizlediğinizi varsayarak ilerliyoruz. Şimdi onu tekrar önemli kılmak için 10 işi sıralayacağız.

1)Linux: Linux işletim sistemini karmaşık bir işletim istemi olduğunda şüphe yok. Ancak bunu sanal bir makine olarak kullanabilirsiniz. Yada donanımınızın üzerine kurup Linux dünyasıyla tanışabilirsiniz.

 

2) CCTV ağ güvenliği: Kablosuz güvenlik kameralarının 24 saat boyunca kayıt yapan bir makineye dönüştürebilirsiniz. http://www.ispyconnect.com’da bulacağınız ücretsiz yazılım ile kendi CCTV sisteminizi oluşturabilirsiniz.

 

3) uPnP video sunucu: Windows’un veya Linux’un eski sürümü, dosyalarınızı depolayarak ağ üzerinden sunabilir. Windows’u seçmeniz halinde onun esnekliğine sahip olacaksınız. İlginç seçeneklerden biri olan www.serviio.org son derece esnek, üzerine bağlanan cihazlara video akışı yapabilen bir uPnP sunucusudur.

 

4) Dijital pikap: Müzik koleksiyonunuz iTunes üzerindeyse, uygulama yoluyla birçok uzaktan kontrol seçeneğine sahipsiniz. Alternatif olarak Windows Media Player’ı kullanabilir ve bir Android veya iPhone uzaktan kumanda uygulamasıyla müziğinizi uzaktan kontrol edebilirsiniz. Bunlar arasında PC’nizden AirPlay cihazlarına akış yapabilmek de var.

5) Gelişmiş resim çerçevesi: Eski PC’nizi bir resim çerçevesine dönüştürebilirsiniz. Optik ve sabit sürücüleri çıkarabilir, sistemi USB’den çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

 

6) Sanatsal projeler: Eski masaüstü PC’ler için sıkça başvurulan bir kendin-yap projesi, onları çeşitli sanatsal kurulumlara dönüştürmektir. Örneğin PC’nizi duvara monte edebilirsiniz. www.instructables.com sitesindeki “computers” bölümü, size sanatsal ve uçuk fikirler verebilir.

7) Eski oyunları oynayın: Eski PC’niz hala bazı oyunları kaldırabilir. Sizde bu PC’nizi oyun için kullanabilirsiniz.

 

8) NAS veya web sunucusu: Bu iş için Windows, Windows Server, FreeNAS ve ClearOS gibi birçok işletim sisteminden faydalanabilirsiniz.

 

9) Ağ çözümleri: Ağ konusunda kendinizi geliştirmek isterseniz, ikinci bir PC çok işinize yarayabilir. Genellikle bir hub veya router’a ihtiyacınız olacaktır, ancak kablosuz router da işinizi görecektir.

 

10) Test sistemi: Eğer yazılım yapıyorsanız ve yazdığınız yazılımı bu eski PC de deneyebilirsiniz. Bu PC’yi donanım olarak test etme aracı olarak kullanabilirsiniz.

Kategoriler: makaleler

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir