Bu yazımızda Intel Galileo Gen 2’nin incelemesini yapıyor olacağız. Kısa birkaç bilgi vermeden de vazgeçemeyeceğim. Bir sonraki yazımız da Intel Galileo Gen 2‘nin kullanım bilgisi ve temel seviye bilgisini vereceğiz. Ayrıca hem Galileo hem de Gelileo Gen 2 için geçerli olan durumlardan bahsedeceğiz.

Bu yazımızda öncelikle Intel Galileo nedir? sorusuyla yazacaklarımıza başlangıç yapalım.

Intel Galileo Gen 2, Intel’in 2013’ün ortalarına doğru çıkardığı Intel Galieo’dan sonra çıkardığı bir platformdur. Intel Galileo Gen 2’de 2014’ün ortalarına doğru piyasa sunularak geliştiricilere harika bir platform sunuldu. Bu platformun en güzel özelliği Ardiuno ile uyumlu olması ve Ardiuno IDE’si ile yapılmasıdır. Ardiuno ile eş PINlere sahip olması Ardiuno kodlarını da çalıştırıyor olacaksınız. Ancak Intel Galileo Gen 2 Ardiuno’nun gelişmiş bir sürümü olarak düşünülmemelidir. Sadece birbiriyle uyumludur.

Elinize aldığınız Intel Galileo’nun küçük Linux tabanlı bir bilgisayar olduğunu düşünün. Bunu bir güce bağladığınızda anında Ardiuno kodlarını çalıştırabiliyor olacaksınız. İçerisinde Linux sınırlı şekilde bir çekirdek barındırıyor. Bununla WiFi, openCV ile görüntü işleme gibi işlemleri yapmak istiyorsak microSD karta ihtiyacınız olacaktır. Bu karta yine intel’in sunduğu Linux dağıtımını kurup Gen 2’ye takmanız gerekecektir.

Şimdi Microsoft’un bana incelemek ve birkaç uygulama yapmam için göndermiş olduğu Intel Galileo Gen 2’nin kutusunu açarak yazımıza devam edelim.

Gelen kutuya bir göz atacak olursak 13,5x10x6 ebatında bir kutu sizi karşılıyor. Üzerinde herhangi bir açıklama bulunmayan bir kutu tasarlamışlar. Bu da tüm merakları uyandırmıyor değil. Static elektric bag içerisinde Galileo Gen 2 ve universal power socket yer alıyor. Sonuç olarak tüm dünyaya uygun bir power soket hazırlamışlar. Herhangi bir usb kablosu falan çıkmıyor. Üzerinde bulunan Ardiuno pinleri ilk olarak göze çarpıyor. Ardiuno ile boyut karşılaştırması yapacak olursak neredeyse iki katı kadar büyüklüğe sahiptir.

Galileo 3.3 V veya 5V ile çalışan shield’lara uyumludur. Galileo’nun çekirdek voltajı 3.3V olmasına karşın, Galileo üzerinde yer alan jumper I/O pin voltajını 5 V’a çekebilmektedir. Böylece Ardiuno’ya destek sağlamaktadır. 400 mhz hızında Intel Pentium mimarili 32 bit işlemciye sahip, Mini-PCI Express slot, Ethernet slot, microSD slot, USB port ve daha birçok özelliği mevcuttur.

Şimdilik sizlere temel kavramları aktarmaya çalıştım. Umarım yararlı olur.

Kategoriler: İncelemeler

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir