Apple’ın son yayınladığı güncellemelerle kullanılabilir hale gelen İOS 8 artık birçok sorunu geride bıraktı. Hızlı pil tüketimi diğer cihazlara oranla ağırlık problemi artık 8.1.1 ile ortadan kalktı. Artık gönül rahatlığıyla İOS 8 deneyimini yaşayabilirsiniz.

İOS 8’e yükseltir yükseltmez kendini gösteren işlevlere bayılacaksınız. İOS 8 cihazınızın deneyimini sonuna kadar yaşamak istiyorsanız sizler için hazırladığımız ipuçlarına bir göz atınız.

Öncelikle İOS 8’e geçmeden önce iCloud veya iTunes’ verilerinizi yedekleyin. Haydi şimdi başlayalım.

 1. Özel web aramaları: Safari, gizliliğe önem verdiği için Google’ı bir kenara bırakıp varsayılan arama motorunuzun olması için Ayarlar > Safari > Arama motoru > DuckDuckGo yolunu takip edin.
 2. Uyarı Merkezini özelleştirin: Parmağınızı ekranın üzerinden aşağı doğru kaydırarak Uyarı Merkezini açın ve bugün görünümünün altındaki düzenle düğmesine dokunun. Bu seçenek ile trafik bilgilerinin, takvimin, hatırlatıcıların ve fazlasının Uyarı Merkezinde görünüp görünmeyeceğini ayarlayabilirsiniz.
 3. Hey Siri: Telefonunuz şarjdayken ona uzaktan, uzaktan “Hey Siri” diye seslenerek kişisel yardımcınızı etkin hale getirebilirsiniz. Siri size geri döndükten sonra sorunuzu her zamanki gibi sorabilirsiniz.Siri sürekli komut bekler halinde olduğu için telefonunuz oldukça fazla güç harcar. Bu yüzden sarja takılı halde olduğu zaman bu işlevi aktif hale getirmeniz daha yararlı olacaktır.
 4. Rahatsız etme: Artık canınızı sıkan mesajları susturmanız mümkün. Tek yapmanız gereken uygulamayı açın ve canınızı sıkan konuşmaya dokunun ve sessize alın. Dilerseniz sessiz konuşmalarınızı da bu seçeneği kapatıp uyarı almaya devam edebilirsiniz.
 5. Çalan şarkıyı bulun: Shazam ve Siri bütünleşmesi sayesinde artık çalan şarkının ne olduğunu siri’yi etkinleştirdikten sonra “What song is this?” diyerek bulabilirsiniz. Karşınıza şarkıyı satın alabileceğiniz bir iTunes bağlantısı gelecektir.
 6. Belirli fotoğrafları gizleyin: Gizliliğe oldukça önem verdiğini söylemiştik. Artık fotoğraflarınızı silmek yerine ilgili fotoğrafınızın üzerine dokunun ve bekleyin.  Açılan menüde gizle seçeneğine dokunun. Fotoğraf, galerilerinden gizlenecek, Gizli adında bir albüme taşınacaktır.
 7. Yeni favori sayfalar: iOS 8’li iPhone’larda yer imlerinin yerini favoriler aldı. Herhangi bir siteyi favorilerinize eklemek için Safari’nin arama çubuğuna dokunun ve ekranı aşağı çekerek favorilere ekleme seçeneğine ulaşın.
 8. Kamera odağı ve pozlama: Kameranızı açın ve bir odak noktası seçin. Sonra parmağınızı odaktan yukarı veya aşağı kaydırarak pozlama değerini artırın veya azaltın. Bu imkanı size sunabiliyor.
 9. iCloud Safari sekmelerini silin: Apple ID’nize bağlı olan herhangi bir cihaza ait Safari web tarayıcısı sekmelerinden kurtulmanız, artık mümkün. Safari arayüzünde sağ alttaki + seçeneğine dokunun ve hangi cihazda hangi sekmelerin açık olduğunu görebilmek için aşağı kaydırın. Açık sekmeleri seçmek için parmağınızı sola doğru kaydırın, uzaktan silmek için sil seçeneğini kullanın.
 10. Kişilere hızlı erişim: Giriş düğmesine çift basarak çoklu görev ekranını açın. Burada açık uygulamalarınızın üzerinde yuvarlak simgeler göreceksiniz. Bu simgeler, en son iletişim kurduğunuz kişilerdir. Simgelerin üzerine dokunarak arama yapabilir, mesaj gönderebilir veya bir FaceTime sohbeti başlatabilirsiniz. Parmağınızı sağa doğru sürüklediğinizde favori kişilerinizi görmek isterseniz, Telefon uygulamasını açın, favori kişilerinizi seçin ve eklemek istediğiniz kişiler için + simgesine dokunun.
 11. Eposta uyarılarını azaltın: Gelen her posta almak sizin canınızı mı sıkıyor. İşte belirli eposta konuları için uyarı almayı tercih edebilirsiniz. Söz konusu epostayı açın, bayrak simgesine dokunun ve beni uyar seçeneğine dokunun. Son olarak seçimi onaylayın. Uyarıları kapatmak için aynı işlemleri tekrarlayıp, uyarıları durdur seçeneğini kullanın.
 12. Fotoğrafları düzeltin: Çektiğiniz fotoğraflarınızı artık kırparak daha güzel yapabilirsiniz. iOS 8’de bunun çözümü çok kolay. Fotoğrafı açın, “kırp” simgesine dokunun ve resmin altına beliren cetveli kullanarak onu düzeltin.
 13. QuickType tahminlerini gizleyin: QuickType sözcük tahminleri Türkçe yazarken zaten görüntülenmiyor. Ancak İngilizce klavyeyi kullanıyorsanız, onu gizleyebilirsiniz. Gri öneri kutularını aşağı doğru sürüklemeniz yeterli. Geri getirmek isterseniz, gri çubuğu yukarı sürüklemeniz yeterli olacak. QuickType’ı tamamen kapatmak için Ayarlar > Genel > Klavye seç yolunu izleyin ve tahmin işlevini kapatın.
 14. Kapanan Safari sekmelerini tekrar açın: Safari’de yanlışlıkla bir sekmeyi mi kapattınız? Nasıl bulacağım endişesine kapılmayın. Artık onun da çaresi var. Safari’nin sağ alt tarafındaki sekme düğmesine dokunun ve + sembolüne basılı tutun. Karşınıza son kapatılan sekmelerin listesi gelecek. Bu listeden tekrar açmak istediğiniz sekmeye dokunun
 15. Masaüstü siteleri kullanın: Bazen mobil web sitelerini kullanmak istemiyor olabilirsiniz. Sitenin tam halini artık İOS8 de görebiliyorsunuz. iOS 8’de bunu yapmak için URL’ye dokunun ve aşağı doğru sürükleyin. Şimdi ekrana gelen seçeneği kullanarak masaüstü web sitesini isteyin.
 16. Silinen fotoğrafı geri getirin: Silinen fotoğraflarınız gitti diye üzülmeyin. Atık 30 gün içinde geri getirebiliyorsunuz. Fotoğraflar uygulamasında son silinenler klasörüne gidin ve kurtarmak istediğiniz fotoğrafa dokunun.
 17. Epostaları küçültün: Bir eposta yazıyorsanız ve başka bir epostaya bakma ihtiyacınız oldu. Artık epostaya bakmak için yazmakta olduğunuz epostayı silmenize gerek yok geçici olarak epostayı gizlemeniz mümkün. Geri dönmek için ekranın altındaki çubuğa dokunmanız yeterli.
 18. Pil ömrünü uzatın: Pilinizin ömrünü tüketen uygulamayı bulup onun için öneriler alabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Kullanım yolunu izleyin ve Pil kullanımı’na dokunun.
 19. Ses mesajı gönderin: Sesli mesaj göndermek istediğinizde mesajlar uygulamasında mikrofon simgesine dokunun ve parmağınızı basılı tutun. Sesini kaydedin ve bittiğinde yukarıya doğru sürükleyin.
 20. Daha fazla ipucu: Apple’ın düzenli olarak güncellediği İpuçları uygulamasına göz atabilirsiniz. Bu uygulamayı ortadan kaldırmak isterseniz, onu gizlemekle yetinmeniz gerekiyor. Bunun için de Ayarlar > Uyarılar > İpuçları yolunu izleyebilirsiniz.

 

 

Kategoriler: makaleler

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir