-

İşlemcinizin soğutulması bilgisayarınızın performansında önemli rol oynar. İşlemci soğutmasının yeterli olmadığı durumlarda sistemde yavaşlamalar veya kilitlenmeler meydana gelebilir, bu yüzden bilgisayarınızın stabil şekilde çalışması son derece önemlidir.

Biliyorsunuz ki elektrik akımından dolayı sıcaklık artışı oluyor. Ortaya çıkan ısı ile kinetik enerji ortaya çıkıyor. Böylece bilgisayarınızın işlemcisinin yüksek hızlara çıkabilmesini sağlıyor. Peki biz işlemciyi nasıl soğutacağız?

İşlemcinizin zarar görmemesi için sıcaklıkla ilgili her şeyi bir kere işlemcinizden uzak tutun.

Bilinen en basit soğutma işlemi ise ısı yayıcılardır. Isı yayıcılar güç tüketimi yapmayıp sadece bulunduğu alandaki ısıyı diğer yerlere yayarak pasif bir soğutma sağlayabilirler. İşlemciyle temas eden yerdeki yüzey bakırdır ve içinde bulunan havayı dağıtmak için birde fan kullanırız.

Fan hava dolaşımını sağlar ve daha iyi performans vererek soğutma elde eder. Günlük kullanıcıların işlemcilerini soğutması için bunlar yeterli olacaktır ama çok fazla ısı açığa çıkaran kullanıcıların ise biraz daha fazla ısı iletimi yapmaları gerekmektedir.

ısı yayıcılarından maddesini bakır değil de karbon nano tüpler kullanmalıyız. Böylece iletkenliğini artırmış oluyoruz. İçeride bulunan sıcak hava diğer yerlere daha çabuk yayılabiliyor. Fakat bilindiği üzere her zaman kullanıcı ucuz olan malzemeyi kullanmak ister burada bakır yüzey karbon nano tüpleri kullanmaya göre daha çok ucuzdur.

Diğer önemli bir yolu ise ısı boruları kullanmaktır. Peki bu ısı boruları nedir? Neredeyse hepimizin belki de yeni duyduğu bir şeye yakından bakalım. Biraz kimya bilgimizi yoklarsak sıvı halinden gaz haline geçerken madde ısı alır ve gaz halinden sıvı haline geçerken madde ısı verir. Bu kısa bilgi prensibine göre işliyor her şey. PC soğutucularındaki borular içine bir miktar saf su alırlar ve içindeki basınç düşük olduğu için suyun kaynama noktası daha düşüktür. Böylece buradaki su kaynar ve gaz haline geçer. Su buharı borunun uçlarına kadar yayılır ve içinde bulunan fitil gibi bir tabaka bulunmaktadır. Bu tabakada yoğunlaşır tekrar su haline döner. Böylece ısı diğer taraflara dağıtılır.

Diğer yöntem ise sıvı soğutmadır. Bu sistem aynı arabalarda bulunan kalorifer sistemi gibi işlemektedir. Sıvı işlemci üzerinde gezinerek ısıyı havaya karıştırır. Yada birden bölümü olan radyatör kullanılarak da soğutulabilir. Sıvı ile soğutma hava ile soğutmadan daha etkilidir.

Diğer soğutuculara göre daha pahalı bir yöntem olan termo-elektrik soğutucularıdır. Bu sistem ise aynı sıvı soğutucularına benzer. Tek fark burada elektronlar kullanılır. Sistemin bakımını yapmanıza gerek yoktur. Diğer türlü sistem mutlaka bakım isteyecektir.

Yukarıda bahsettiğim birkaç yolu denemenizde fayda vardır. Sonuçta işlemcinizin soğutulması hem önemlidir bir o kadar da zor bir işlemdir.

Kategoriler: makaleler

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir