Son zamanda biraz arka planda kalmayı tercih eden Windows komut istemi (command prompt)  Windows 8‘de hala mevcuttur. Dosyalarınızla işlem yapmak için çok hızlı bir seçenek sunan Windows komut istemi hakkında birkaç ipucu vermek istiyoruz.

Komut isteminizi zevkinize göre ayarlayın

Hemen hemen ilk açılışta biraz korkutucu gelen komut istemi siyah arka plan ve beyaz renk metin düzeni ile artık çalışmak zorunda değilsiniz. Windows’unuzda arama çubuğunuza veya Windows tuşu + R kısayolu ile çalıştır penceresinde cmd yazın ve komut isteminizi açın. Başlığa sağ tıklayın ve Özellikler sekmesinden “Yazı Tipi ” sekmesinden farklı bir yazı tipi seçebilirsiniz. Aynı zamanda “Yerleşim” ile ekranda bulunan konum yerini değiştirebilirsiniz. “Renkler” sekmesinden daha uygun bir renk ile çalışabilirsiniz.

cmd

 

Daha iyi hale getirin

Komut isteminin bellek miktarını da artırabilirsiniz. “Seçenekler” sayfasında yer alan arabellek boyutunu 500 olarak ayarlayın. Her “dir” komutunu kullandıktan sonrada hatırlamaması için “eski kullanımları at” seçeneğini seçiniz. Aynı zamanda “Yerleşim” ile ekran arabellek boyutu bölümünün yüksekliğini 1000 ayarlayın. Pencere yüksekliğini de değiştirmeniz size kolaylık sağlayacaktır. Bunun içinde 50 seçebilirsiniz.

Hızlı düzenleme modunu etkinleştirin

Seçenekler” sayfasından “Düzenleme Seçenekleri” arasında yer alan “Hızlı Düzenleme Modu”nu etkinleştirin. Böylece fareniz ile sağ tıklayıp kopyalama ve yapıştırma işlemlerinize olanak sağlayacaktır.

Windows gezgininden komut sistemine erişim

Komut isteminde bir klasöre erişmek veya adını yazarak içine girmek oldukça zor görünüyor. Ama artık bunun da kolay bir yolu var. Windows Gezgininizde istediğiniz klasöre gelip Shift tuşuna basılı tutarak sağ tıklayın ve “ komut penceresini burada aç” seçeneği ile klasöre doğrudan müdahale edebilirsiniz. Aynı zamanda bu işlemi yaparken Ctrl tuşuna da basılı tutarsanız yükseltilmiş yönetici haklarıylaçalıştırabilirsiniz.

Klavyenizdeki tuşlar da hayatınıza sokun

Uzun bir yazdığınızı tekrardan yazmak oldukça zor gelir. Klavyenizden yukarı tuşuyla geçmişte yazdığınız komutlar arasında dolaşarak tekrar yazmanıza gerek kalmadan seçebilirsiniz. F7 ile geçmiş listenizi de görebilirsiniz. Eğer sadece son komutu değiştirmek istiyorsanız klavyenizden sağ ok tuşuyla veya F1 tuşuyla yazmanız mümkün.

Tab tuşu ile artık daha kolay dosya adı yazma

Komut isteminizde bir klasör ile çalışıyorsanız o klasörün içinde bulunan bir dosyanın adına kolayca erişebilirsiniz. Dosyanın adını yazmaya başlayın ve Tab tuşuyla bulunduğunuz klasöre göre ismini tamamlayacaktır.

Farenizle dosyayı komut pencerenize taşıyın

Komut pencereniz açıksa ve Windows gezgini penceresinden istediğiniz bir dosyayı farenizle taşıyarak komut isteminize bırakın. Böylece dosya adını sizin yazmanıza gerek kalmadan kendisi tamamlayacaktır.


Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir