Son günlerin gözdesi haline gelen PhotoMath uygulaması şuan için iPhone ve Windows Phone platformunda yer alıyor. En zorlu matematik işlemlerini kitap ve defter üzerinden çözebiliyor. Hatta televizyon, bilgisayar her türlü elektronik aletten matematik işlemlerini de çözebiliyor. Bu uygulama ile artık matematik problemleriniz cevapsız kalmayacak.

PhotoMath uygulamasını gelin yakından inceleyelim.

Bu uygulamayı telefonunuzun kamerasını kullanarak çözmek istediğiniz denklemin üzerine ekranda yer alan kırmızı işaretlerinin arasına getirerek kullanıyorsunuz. Bu alanı büyütüp küçültebilirsiniz. Ben uygulamayı bilgisayardan matematik denklemlerini çözmek için test etmek istedim. Siz denklemi gösterir göstermez uygulama saniyeler içinde çözülüp size adım adım çözümü sunuluyor.

math

Kullanımı oldukça basit olan bu uygulama Windows phone cihazları için panaromik ekran şeklinde tasarlanmış ve ilk açılışta direk kamera ekranı sizi karşılıyor. Diğer ekranda ise daha önceden test ettiğiniz denklemleri liste şeklinde history(geçmiş) olarak görebiliyorsunuz. Cevapladığı her soruyu telefonunuza kaydedebiliyor. Herhangi bir denklemin üzerine tıkladığınız vakit kaç adımda ve nasıl çözdüğünü size sunabiliyor.

Uygulama da gördüğüm bazı eksikler tabi mevcut. Geliştirilirse matematik dünyası için belki de bir çığır açar veya tam tersi insanları hazırcılığa sürükler. Bunu zamanla hep birlikte göreceğiz. Uygulama çok kompleksli denklemleri en alt seviyeye kadar çözemiyor. Mutlak değerinin içinde bir x elemanı bulunan veya karekök sorularının içinde x değişkeni bulunan sorularda sadece mutlak değerinin veya karekök değerin kaça eşit olduğunu bulabiliyor. Bu soruların içindeki x değişkeninin değerini şu anlık için bulamıyor. Aynı zamanda trigonometrik soruların cevabında yetersiz kalıyor. Ama kullanıcılar tarafından şu anlık yoğun bir ilgi görüyor. Geliştirici uygulamayı Eğitim kategorisinde ve İngilizce destekli aynı zamanda 8mb boyutunda bizlerle bu uygulamayı ücretsiz olarak yayındı.

Aynı zamanda uygulamanın İngilizce seviyesi çok ileri bir yapıda değildir. Uygulamanın nasıl işlediği hakkında kısa bilgiler vererek hem de bunu resimlerle anlatması İngilizce versiyonunun anlaşılmasını kolaylaştırmış. Yani İngilizce bilmeden de uygulamayı kullanabilirsiniz. Tüm bunların yanında bir şeylerin yanlış gittiğini de anlıyor. Soruyu tam olarak çözemezse wrong? diye ekranda bir buton beliriyor. Bu buton sizin denkleminizin fotoğrafını alıp size feedback sunduğu bir alana yönlendiriyor. Bu sayede geliştirici eksikleri en kısa sürede tamamlayacağını düşünmüş olsa gerek. Bu gerçekten harika bir çözüm olmuş.

Kategoriler: İncelemeler

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir