Aralık ayında 5 gün içinde 15 milyon kullanıcıya ulaşan dev projede 75 ülkede 40 milyon öğrenciye ulaşılmıştı. Gelen öğrenciler MSP (Microsoft Student Partners) arkadaşların yardımıyla Kodu ve Touchdevelop adlı eğitim programlarıyla ilk oyunlarını kendileri yazdılar.

Ankara’da kimsesiz çocukların da yer aldığı birbirinden farklı seanslara kapılarını açan Microsoft ofisi, MSP arkadaşlardan Onur Tan, Simge Tanrıbilir, Ayberk Arıcı, Arda Güney ve Sümeyra Akbıyık ayrıca Microsoft Açık Akademi kahramanı Arda Özkal’ın yardımıyla onların ilk deneyimlerini yaşamalarını sağladılar.

Ankara’da iki seans gerçekleşen eğitimde touchdevelop anlatıldı. Gelen öğrenciler burada ilk oyunlarını yazdıktan sonra sertifikalarını aldılar. Eğitim sonrası çocukların kimisi yüzlerini boyattırdı kimisi de sertifika alma heyecanını doruklara kadar yaşadı. İçlerinden daha önce kod deneyimini kazanan öğrencilere de rastlamak mümkün oldu. Onlarla birebir ilgilenerek tavsiyeler verildi.

Ankara Ofisinde iki seans yapılırken İstanbul Ofisinde 4 seans gerçekleşti. Microsoft 7-12 yaş arası çocuklara kod yazmayı sevdirerek geleceklerine bir nebze ışık tuttuğunu düşünüyoruz.

“Minik parmaklar geleceği programlıyor” sloganıyla yayılan Hour of Code etkinliğinden birkaç kareleri sizlerle paylaşıyorum.


Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir