Microsoft’un öğrenciler için hazırlamış olduğu akademik programlardan biri de Microsoft Student Partners programıydı. Bu programa başvurular yılda iki defa oluyor. Şubat ayının başlarında yeni dönem MSP seçimleri yapıldı.

MSP kick-off, her MSP döneminin başında yapılan ve yaklaşık olarak 3 gün süren bir eğitim sürecidir. Şubat 21-23 tarihleri arasında Türkiye’nin dört bir yanından seçilmiş MSP’ler, Microsoft çalışanları ve birbirinden değerli konuşmacılarında yer aldığı bir eğitim programı da geçtiğimiz günlerde sona erdi. İstanbul dışından katılan MSP’lere konaklama ve yol masrafları sağlandı.

MSP programı peki sizlere neler kazandırır?

Çok değerli olan MSDN üyeliği, Microsoft’ta staj imkanı, Microsoft Store üyeliği, Microsoft Coaching programına katılma şansı, Microsoft ofisini kullanma hakkı, Microsoft ile geleceğinizin planlanması, Microsoft yaz okulu katılım şansı, MVP ile çalışma şansı, yurtdışındaki MSP’ler ile tanışma imkanı, Microsoft teknolojilerini yakından öğrenme ve öğretme, belki de en önemlisi de CV’nize katacaklarınız. Bu programda bir dönem boyunca doğru ve güvenilir bilgiyi MSP’ler kendi aralarında hızlıca ulaşabilme imkanı buluyor. Böylece kendilerini geliştirme konusunda sınır tanımıyorlar.

MSP süreci boyunca üniversite, lise veya yaşadığın şehirde MSP programını anlatmayla işe başlanıyor. Kimi zaman kendini kendi üniversitende seminer verirken görürsün kimi zaman kendini Microsoft adına bir konuşmacı olarak görürsün. MSP programı aslında ucu açık bir deniz gibi. Sen ne kadar yararlanmak istersen o kadar kendine pay alırsın. Bu programda bir dönem MSP’lik yapan arkadaşlar bir sonraki dönemde kendilerini Microsoft’ta uzun dönem stajyer olarak buldular. Kimileri hiçbir şey bilmeden geliyordu ve program boyunca kendilerini öyle bir geliştirdiler ki şuanda hiçbir yerde bu eğitimleri bulamayacağınız eğitimler vermeye başladılar. MSP sürecini de devam ettirmek bir bakıma öğrencinin başarısıdır diyebiliriz. Bahsettiğim üzere MSP programında yok yok. Ayrıca herkes MSP olabilir. Hiçbir zaman benim kodlama bilgim yetersiz demeyin ve bu mükemmel programın da sizde bir parçası olun.

MSP Kick-Off’15

3 günlük olan programın açılış konuşmasını akademik programlar yöneticisi Sayın Mustafa Kasap yaptı. İlerleyen saatlerde MVP Engin Polat Windows Client App konusuyla devam etti. Daha sonra Burak Bayburtlu mobile first, cloud first gibi konular hakkında bilgi vererek sözü belgesel yapımcısı, gezi yazarı, profesyonel turist rehberi Özge Ersu’ya bıraktı. Özge bey 8o dakikada dünya turunu MSP’lere tattırdı. Tüm bunların yanında MSP Gala Yemeği ise tüm günün yorgunluğunu alacak derecede harikaydı. İkinci ve üçüncü günlerde Unity, Açık akademi, Bootstrap, imagine cup, azure gibi konularıyla eğitimler devam etti. Yorucu 3 günün ardından MSP’lere hediyeler verilerek herkes MSP olmanın heyecanıyla evlerinin yolunu tuttular.

Şimdi MSP’leri muhteşem bir dönem bekliyor ve bakalım bir dönem boyunca başarı hikayelerini nasıl duyacağız?

İşte o anlardan ufak görüntüler…

Kategoriler: makaleler

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir