Bilgisayar teknolojilerinin zamanına bir göz atacak olursak 8 bit’li makinelerle başlayan macera 70’li yıllarda 16 bit’e ulaştı. 90’ların başlarında 32 bit 2000’li yıllarda ise 64 bit’e geçerek ne kadar çok devrim yaşandığını hatırlayalım. 32 bit veya 64 bit diye her yerde duyar olduk. Peki 64 bit’i ne kadar iyi biliyoruz?

64 bit bilgisayar

Bilgiler bilgisayar içinde bit’ler şeklinde saklanarak tutulurlar. Bit’ler sayı dizisi şeklindedir. Bu sayı dizisi 0 ve 1’lerden oluşur. N adet bir 2^n adet farklı bilgi parçasını ifade etmektedir. Bilgisayarda bulunan her donanım, veri akışı ile çalışmaz. Bunun yerine veri yığınları ile işlem görürler. Bir işlemcinin gücü ise tek seferde RAM üzerinden erişebildiği veri miktarı ile ölçülür.

Eğer sizin bilgisayarınız 64 bit işlemciye sahipse tek seferde 64 bit veriyi işleme kapasitesine sahip diyebiliriz. Aynı şekilde 32 bit ise tek seferde 32 bit veriyi işler. İşlemcinin işleyebileceği bit sayısı artıkça hızı da artmış olur. 64 bit işlemci 32 bit işlemciden 2 kat hızlı çalışır.

32 bit’ten 64 bit’e

Günümüzdeki bilgisayarların 4 GB Ram ile karşımıza çıktıklarını biliyoruz. 4 GB ram miktarını bile çoğu zaman yetersiz buluyoruz. Hızlı ve güçlü bilgisayar isteyenler 8GB ram’li bilgisayarları tercih ediyorlar.

Yıllar önce kullanılan 32 bit işlemci tüm ihtiyaçlarımızı karşılıyordu. Giderek veriler çoğaldı ve bilgisayar kapasitesi yetmedi. İşte bu ortamda 32 bit’ten 64 bit’e dönüş süresi yaşanmaya başlanıldı. Neyse ki 32 bit uyumlu yazılım ve donanımlar 64 bit’e dönüldüğünde uyumsuzluk yaşanılmadı. Böylece teknoloji dünyası büyük bir kayıptan kurtulmuş oldu.

64 Bit’in yararları

32 bit’ten 64 bit’e geçiş sayesinde kullanıcılar en çok hız ve hafıza alanında büyük bir değişim yaşadılar.

64 bit’lik veri, tek seferde veri miktarının 2 katına çıkması demektir. Yani 32 bit’likte daha az veri işleme söz konusuydu. Aynı zamanda istenilen verinin hızı daha yavaştı. 64 bit ile bu veriler iki kat fazla performans gösterdiler.

64 bit’e geçerek 32 bit’in yapacağı veri kombinasyondan 4 milyardan fazla kombinasyona ulaştı. Böylece daha az işlem ile aramalarınızı daha kolay yapabilirsiniz.

 

Daha büyük hafızaya geçiş

64 bit’in gelmesiyle birlikte daha büyük hafızaya da sahip olduk. Veriler bu hafızada saklanır ve her bir veri hafıza da belli bir adreste depolanır. Bu veriler çağrıldığında hafıza adreslerinden bulunarak getirilir.

32 bit bilgisayarda teorik olarak adreslenebilecek hafıza boyutu en fazla 4 GB dır. Bunun üzerine çıkılmaz. Bilgisayara daha fazla RAM takarsanız bile yine de 4 GB olduğunu görebilirsiniz. 4 GB’ın 2 GB’a yakın kısmını işletim sistemi kaplamaktadır. Çok büyük boyutlu oyunlar veya programlar kullanılırsa RAM de 2, 3 GB alana sığmaya çalışırlar ve PC’niz yavaşlar. Bunu gözle fark edebilirsiniz.

Eğer 4 GB RAM’den fazla kullanmak isterseniz mutlaka 64 bit’e geçmelisiniz ve 64 bit uyumlu donanımlar kullanmalısınız. 64 bit adresleme ile 16 milyar GB alana sahip olabilirsiniz. Ancak bu alan size yeteceğini düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Yıllar önce de 32 bit için aynı durum düşünülmüştü ve yetersiz olunca 64 bit ortaya atıldı.

Farklar

32 bit ile 64 bit arasındaki farkı anlamak için ağır programlar kullanarak da kolayca anlayabilirsiniz. En basitinden word’de bir şeyler yazıyorsanız bunun için PC performansını çok fazla etkileyeceğini düşünmüyoruz. Render alma veya video işleme gibi ağır programları çalıştırmak 32 bit bir PCde oldukça yavaş çalıştığını da anlayabilirsiniz. Ayrıca grafik uygulamaları da 64 bit sayesinde çok daha hızlı çalışırlar.

64 bit’in negatif yanları

Elbette 64 bit’in negatif yanları da mevcuttur. Mesela bir program almışsınızdır ve PC’niz 32 bit ise tabi ki bunu desteklemeyip çalışamayacaktır.  Aslında 2003’den beri birçok işletim sistemi 64 bit işlemciler ile standart olarak satılıyor. 64 bit işlemcilerde hem 32 bit hem de 64 işletim sistemi çalıştırılabiliyor. Ancak 64 bit’li bir PC’niz varsa 32 bit işletim sistemi yüklemek son derece yavaş performans göstereceği anlamına gelir.

Tabiki sadece bu kadarla kalmıyor. Sürücülerde oldukça önemli bir oynuyorlar. Sürücülerin 64 bit işlemci ve işletim sistemiyle uyumlu olması da performans acısından önemlidir.

Bu yazımızda sizlere 64 bit konusunda aydınlatmaya çalıştık umarım yararlı olabilişizdir.

Kategoriler: makaleler

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir