Bilgisayarınızda hala SSD’ye geçiş yapmadıysanız muhtemelen bilgisayarınızda mekanik parçalara sahip bir sabit disk bulunuyor.

HDD ler SDD’ler gibi olmasa da ucuz fiyata çok fazla depolama alanına sahip olabiliyorsunuz. Hız konusunda kesinlikle SDD’ ye bir şey dememiz mümkün değil. Peki hemen hemen her gün kullandığınız HDD’nizi hiç merak etmediniz mi? İşte bu sorununuza yanıtı bu yazımızda bulabilirsiniz.

hdd

  • Sabit diskler zaman geçtikçe daha hafif ve ince şekliyle karşımıza çıksalar da onun ilk zamanlardaki halini hatırlayalım. 1956’da IBM’in ürettiği RAMAC 305 sistemi 50 plaktan oluşuyordu ve 61 cm ydi. Bu diskleri saklamak için kullanılan kasa ise oldukça büyüktü ve sadece 5 MB veriyi saklamak için bugünün parasıyla 400,000 $ para vermeniz gerekiyordu.
  • SDD’ler verileri mekanik olmayan yarı iletkenli yongalar üzerinde saklarken sabit diskler verileri cam veya alüminyumdan yapılmış manyetik diskler üzerinde saklarlar.
  • Sabit disklerin veri depolama alanları SDD’lere göre oldukça çok miktara sabittir. Günümüz şartlarına göre 1 ile 4TB arasında verileri oldukça ucuza mal edebilirsiniz.
  • Veri oranı; sürücünün işlemciye saniyede kaç bayt gönderebildiğini söyler.
  • Arama süresi; işlemci bir dosyayı ister ve ilk byte’ın diskten geri gönderilmesi ile geçen süredir.
  • Sabit diskler içerisinde birkaç disk bulunur. Bunlar, düz olabilecekleri gibi cam veya metal gibi sert maddeden de oluşabilirler. 3.600, 7.200 RPM gibi hızlarda bu diskleri döndürebilen bir motor bulunur.
  • Sabit disklerin içinde disk yığını ve veri yazma kolunun dışında bir elektronik devre kartına sahiptir. Bu kart ile okuma yazma mekanizmasını ve diskleri döndüren motoru kontrol eden elektronik devreler bulunur. Bunlar sayesinde işlemciden gelen isteğe göre bilgilerin baytlara dönüştürülmesi olayı geçekleşir ve manyetik olarak yazılmasında kullanılır.

iz

  • Disklerin içinde birkaç kafa bulunur. Bunlar verileri dönen disk üzerinde okuyup yazmasını sağlarlar. Bu kafalar kol yardımıyla hareket mekanizmasına bağlıdır böylece saniyede 50 defa disklerin içindeki bilgiyi içten dışa doğru taşıma işlemi gerçekleşebilir. Çok hızlı şekilde hareket etmesini sağlayarak bu kafalar rol oynar.
  • Son olarak veriler manyetik diskin yüzeyine kaydedilirler ve manyetik diskin iki bölümü vardır: Sektör ve iz. Sektörler 256, 512 bayt gibi sabit miktarda küme şeklinde bulunurlar. İzler ise eş merkezli olan sektörlerden pasta şekilli bölümlerdir.
Kategoriler: makaleler

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir