Son yıllarda bilgisayarların çok hızlı şekilde geliştiğini söyleyebiliriz ama giriş teknolojileri konusunda aynı şeyi söylememiz mümkün değil. Son zamanlar da giyilebilir teknolojinin ön plana çıkmasıyla beraber oyunlarda da ihtiyacın artması bilgisayarların giriş teknolojisinin artmasına sebep oldu. Bu yazımızda sizlere bilgisayarların giriş teknolojilerinden en yenilerinden bahsedeceğiz.

Intel RealSense

Intel RealSense

RealSense teknolojisi ile insanların algılayabildiği gibi cisimlerin derinliğini algılayabiliyor. Nesnelere bakarak onun boyutlarını neredeyse kusursuz bir biçimde elde edebiliyor. Son yıllarda kullanılan bu teknoloji PC oyunlarına da girmiş durumda.

RealSense’i Kinect ile karşılaştıracak olursak kızılötesi kameralarını kullanmadan bu işi yapıyor olmasıdır. Teknoloji, normal hayattaki ortamı algılayabilmek için üzerindeki kameraları kullanarak çalışıyor. Bu teknolojinin ileriki bir zamanda uçuş teknolojisi adında büyük gelişmeler kaydedebileceğini umuyoruz.

HP Sprout

HP Sprout

HP Sprout, Intel’in RealSense teknolojisini aslında temel almış durumda. Bu teknolojiye tabi ki yeni özellikler de getirmişler. Fare ve klavyeyi ortadan kaldırarak dokunmatik bir ekrana sahip yüzey barındırıyor.

Oldukça büyük bir ekrana sahip Sprout kullanıcılara dokunmatik ekran keyfini yaşatıyor. Büyük ekranı sayesinde bilgisayarınızdan herhangi bir şeyi rahatlıkla seçebiliyorsunuz. Ayrıca projektör yardımıyla piyanodan klavyeye görüntüyü aktarabiliyorsunuz hem de kızılötesi ışınlar ve kameralar yardımıyla bu görüntü 3 boyutlu olabiliyor.

Leap Motion

Leap Motion

Leap Motion, teknolojisinde kamera kullanılmadan işlem görülüyor. Ama işleyiş gökyüzüne bakan bir kamera yardımı ile sanal bir alan oluşturarak devam ediyor. Bu alanda iskeletinizi canlandırıp oyunlar oynayabilmenizi sağlıyor. Leap Motion, vücudunuzdaki eklemleri ve kemikleri algılayıp bunu gösterebiliyor. Bu teknolojinin desteklenmesine gelecek olursak şuan için Windows 8’in giriş ekranını kaydırmak için kullanamıyorsunuz. Ancak bu teknoloji geliştiği zaman fare ve klavyeyi kullanmanıza gerek kalmayacak.

Cortana

Cortana

iOS 7’ de bulunan Siri ile tanışma imkanını 3 sene önce elde ettik. Siri gibi gerçek sanal asistan deneyimini sunan Cortana şimdi Windows 10 ile bütünleşmiş şeklinde geliyor. Halo’dan ilham alarak geliştirilen sistem, Microsoft asistanı size yardımcı olacak. Tabi ki bu işlemi Cortana kendi kendine yapmayacak. Siz Cortana’ya sesli komutlar vererek onun işlem yapmasını sağlayacaksınız.

Kategoriler: makaleler

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir