Galaxy Note Edge kavisli ekranıyla 2016 da çıkacak olan Samsung Galaxy S6’nın nasıl olacağını dair bilgiler vermekte. Kavisli ekranı olan Galaxy Note Edge’yi inceledik test ettik.

Bizim alışık olmadığımız kavisli ekranlı Galaxy Note Edge 5.7 inçlik QHD(1440X2560) çözünürlüğe sahiptir. Geçen sene ilk kavisli ekranlı Galaxy Round beklenen ilgiyi görememişti. Şimdi ise Note Edge ile yeni bir tasarımla tamamen kullanıcıyı düşünen bir yapıyla piyasada. Öncelikle telefonu elinize aldığınız vakit bir garipseyeceksiniz.

Yine karşınıza bir Phablet ürünü daha sunan Samsung, sağ tarafı komple ekranla kaplamış durumda. Bu durumda güç düğmesinin nerede olduğu sorusu akıllara gelmektedir. Samsung, LG’nin telefonlarında olduğu gibi arka tarafta veya telefonun sol tarafında yapabilirdi ama eski model telefonlarda olduğu gibi devasa büyüklükte telefonun güç düğmesini üst tarafa taşımış. İki eli kullanmadan bu güç düğmesine ulaşmak mümkün görünmüyor. Yine de ekranın ön tarafında yer alan tuşuyla ekranı uyandırabiliyorsunuz.

Note Edge’nin arka kapağı çıkarılabiliyor ve bu sayede pil ve microSD karta ulaşabiliyorsunuz.  Kulaklık girişi ve infrared portu, cihazın üst kısmında yer alıyor. Aynı zamanda hafif bir çıkıntısı bulunan 16 MP’lik kameraya sahiptir. 176 gr ağırlığına sahip Note Edge S Pen’i çıkarmak için kolaylık da sağlamış durumda. Ekranın kavisli olduğunu söylemiştik fakat ekranı test ederken bu kavisli kısma dokunmamak için biraz akrobatik hareketlerde bulunsak da yanlışlıkla dokunma gibi bir durum olmadı.

Edge

 

Ekran tasarımı

Note Edge de bulunan ana çubuk, en çok kullandığınız uygulamaları gösteriyor ve aynılarına ekranın alt kısmından da ulaşabiliyorsunuz. Bu çubuk sayesinde hangi ekranda olursanız olun, uygulamaları ihtiyaç duyduğunuzda açabiliyorsunuz. Bunun yanında çubuk, uyarı paneli ve son yüklenen uygulamalar işlevini bir araya getiren bir işleve sahiptir.

Kıvrımlı ekran, kullandığınız uygulamalara göre değişiklik gösterebiliyor. Mesela; Spotify’den müzik dinlerken neyin çaldığını görebiliyor ve müzik kontrol paneli bulunabiliyor. Hatta parçayı değiştirmek için düğmeye dokunduğunuzda, düğmeler ortadan yok olarak yerine parça bilgisi gösterilebiliyor. Bu oldukça hoşunuza gidecek bir özellik olmuş.

 Gece modu

Note Edge’in gece modu oldukça şaşırtıcı. Belirli bir saatten sonra kıvrımlı ekran kapanıyor bunun yerine saat ve hava durumunu gösteriyor.

Araçlar

Diğer ilginç özelliği de parmağınızı kenardan içeriye doğru çektiğinizde gösterilen zaman sayacı, fener, kronometre gibi araçların olması. Hatta o kadar her şey düşünülmüş ki cetvel özelliği bile eklenilmiş. Mesaj uyarıları ise dikey olarak gösteriliyor ve onları okumak için ya telefonu çevireceksiniz ya da kafanızı baya bir bükmeniz gerekiyor.

Arayüz ve performans

Samsung yine TouchWiz arayüzünü kullanıyor. Arayüzde gördüğünüz her şey, Galaxy Note 4’tekilerle neredeyse aynıdır. Tek farkı, bizce sağ tarafta bulunan kıvrımlı ekran özelliğidir. Samsung yine S Pen ile arayüzünde dolaşma imkanını sunuyor aynı zamanda kilit ekranındayken kamera tuşuna basıp hemen kamera özelliğine geçebiliyorsunuz.

Samsung, parmak izi tarayıcısının henüz mükemmel olduğunu söylememiz mümkün değil. Birden fazla deneme yaptığımız halde yine de parmak izimizi tanımada zorluk yaşayan Note Edge de PIN veya desen kilidini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca alışık olduğunuz ön yüklü uygulamalara Note Edge de bulamayacaksınız. Facebok gibi temel uygulamaları bile store’dan indirmeniz gerekecek. Samsung uygulamalarını yine kaldıramıyorsunuz ama gizleyebileceğinizi söyleyelim.

Medya ve oyunlar

Note Edge’in 32GB’lık ve 64GB’lık seçenekleri bulunuyor. Her iki sürüm de 50GB Dropbox alanı hediyesiyle geliyor. Cihazın microSD slotuysa 128GB’a kadar kartları kabul ediyor. Muhteşem depolama alanı sunuluyor.5.6 inç’lik QHD Super AMOLED ekran ise film izlemek ve oyun oynamak alanında muhteşem bir deneyim sunuyor.

Note Edge’de bulunan Video uygulaması ile galeride video aramanıza gerek kalmadan videolarınıza hızlıca ulaşabiliyorsunuz. Super AMOLED ekran sayesinde de renkler oldukça parlak görünüyor.

Samsung’un Galaxy Note Edge’e dahil ettiği diğer bir işlev ise size videoları “yüzer” bir pencerede oynatabilme yeteneği sunuyor. Bu sırada telefonunuzu her zamanki gibi kullanırken, bir yandan videonuzu izleyebiliyorsunuz.

Pil ömrü

Note Edge, Note 4’ün 3220mAh’lik pilinden biraz daha küçük, 3000mAh kapasiteli bir pile sahip. Test yaparken Note Edge pil olarak bir günü zar zor tamamlayabildi. Yani büyük bir pil peşindeyseniz bunu bulamayacaksınız. Samsung’un çeşitli pil tasarruf modlarıyla uzatmanız mümkün. Muhtemelen onu her akşam sarja takmanız gerekecektir.

Kamera

Note Edge, Galaxy Note 4 ile aynı kamera özeliklerine sahip. Arka kamerası 16MP, ön kamerası da 3.7MP’e sahiptir. Eğer fotoğrafçılığa ilginiz varsa bu telefon sizi tatmin edebilir. Cihazın kavisli bölümü, kamera uygulamasında denetimleri göstererek faydalı bir hale geliyor. Otomatik odaklanma çok hızlı olduğundan istediğiniz anı hızla yakalayabiliyorsunuz. Ekrandaki deklanşör düğmesini kullanmak istemiyorsanız, bu iş için ses düğmesini görevlendirmeniz mümkün.

Ekranın kavisli bölümünde göreceğiniz Mod düğmesi, arka kamera selfie’si, seçimli odaklanma ve panorama modları arasında seçim yapmanıza olanak tanıyor.

Arka kameradaki Optik Görsel Dengeleme (OIS) yeteneği sayesinde titremeyi azaltabiliyor ve özellikle yetersiz ışıklandırmada daha net fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Note Edge, video konusunda da oldukça iyi ve 720p, 1080p, QHD ve 60fps’de 4K kayıt yapabiliyor. İyi aydınlatılmış ortamda çekilen fotoğraflar oldukça iyi görünüyor. Cihazın arkasında tek LED’li bir flaşın olduğunu da söyleyelim.

Sonuç olarak tüm bu özellikler Galaxy 4’te de var desek de Samsung Galaxy Note Edge mükemmel özellikler de size sunuluyor. Ufak tefek eksiklerin olması Note Edge’den çok şey götürmeyecek.

Kavisli bir ekran kullanma zevkiyle sizi başbaşa bırakıyoruz ve Note Edge mennun kalmanızı umuyoruz.

Kategoriler: İncelemeler

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir