Telefonunuzun bağlantı kalitesi için gösterilen sinyaller çubuğu arama yapabilmek için sinyalinizin ne kadar kaliteli olduğunu düşündürür. Ancak bu çubuklara biraz daha yakından bakınca sinyal seviyesini göstermekten çok bu çubukların sinyal seviyesiyle ilişkisini göstermektedir. Hatta öyle ki cihazdan cihaza değişebilen, üreticiden üreticiye farklılık gösterebilen bu çubuklar bazı kullanıcıların dikkatini çekmektedir.

 

Kablosuz ağ mühendisleri, sinyal gücünü desibel miliwatt şeklinde ifade ederler. Sinyal 20 wattşeklinde baz istasyonundan aktarılır. Baz istasyonu ile aranızda 2 kat mesafe varken bu güç oranı 4 kat şeklinde azalır. Bir baz istasyonuna bağlanmanız için en az -90dBm(desibel miliwatt) gerekir.

Cep telefonuna sinyal nasıl ulaşır?

Baz istasyonundaki sinyaller, elektromanyetik sinyalleri ileten maddelerce oradan oraya yansıyarak iletir. Bazı maddeler bu sinyallerin bir kısmını emerler geri kalanı ise yansıtırlar. Bu yansıma telefonunuzun antenine varana kadar devam eder.

SNR etkeni

Telefonun sinyaline etkiyen diğer faktörler ise SNR(sinyal ve gürültü)dir. SNR sinyallerin çakışmasından etkilenir. Mesela şehir merkezi oldukça kalabalıktır. Yüksek binalar, şehrin yoğunluğu, bulunan mekanda suyun olması gibi sebeplerden ötürü sinyalleri oldukça çok dağıtıyorsak arama kalitesi bile değişebilir. SNR değerini telefonunuzdan inceleyebilirsiniz. Bu değer eğer oldukça çok düşükse bu baz istasyonuna bağlanamazsınız ve telefonunuz diğer baz istasyonunu aramaya çalışır. Onu da bulamazsa “sinyal yok” “hizmet yok” gibi uyarı mesajları alırsınız.

Hizmet sağlayıcıları

Hizmet sağlayıcıları ise öyle bir aralıkta bir değer sağlamalılar ki ne bu değerden düşük olsun ve hat kopması gibi sorunlar oluşsun ne de bu değerden yüksek olsun ve diğer müşteriler belirli alanın dışında kalıp sinyal yok hatası alsınlar. Bu rakam ne kadar düşük bir değere ayarlanırsa, o kadar çok kişi baz istasyonlarına bağlanıp arama yapabilir. Fakat sinyal karışması çok olursa, müşterilerin kötü arama kalitesi ile karşılaşması anlamına gelir.

Çubukların işlevi

Çubuklar telefonunuzun baz istasyonuyla ilgisini gösteriyor demiştik. Mesela 1 ile 100 arası bir değerden bahsedecek olursak 1 değeri en yüksek 100 değeri ise en düşük olduğunu varsayalım. Baz istasyonun alt sınırı 80 olarak ayarlanmışsa telefonunuz 60 gibi bir değer alıyorsa kötü sinyal kalitesine yakın olduğunuz için 2 çubuk gösterebilir. Fakat en düşük 100 e yakın bir değer belirlenirse sizin telefonunuzun gösterdiği değer 90 bile verse 2 çubuk gösterebilir. İşte bu yüzden hizmet sağlayıcıların verdiği aralıkla ilgilidir çubukların işlevi.

Üreticiler ve standartlar

Telefonunuzda bulunan beş sinyal çubuğu üreticinizin kullanıcı RF ayrıştırıcısıyla da ilgilinir. Mesela Nokia gibi bazı cep telefonların diğerlerine göre daha iyi ayrıştırıcı kullanıldığı için bu çubuk seviyesi farklılık gösterebilir. Daha hassas RF ayrıştırıcı kullanılırsa o kadar etkili tanımlanabilir.

Çubuk seviyenizi programcılar tarafından da belirleniyor olduğunu da unutmayın. Bu oranı programcılar daha çok çoğaltabilir ya da azaltabilir. Yani belirli bir standardı bulunmamaktadır.

Kısaca söylemek gerekirse çubuk oranı üretici, model, programcı, yazılım, hizmet sağlayıcısı ve dış etkenler gibi birçok faktörlerden etkilendiğini vurgulayalım. Sinyal çubukları karşılaştırmak için uygun olmasalar da bağlantı hakkında iyi bir fikir verebilirler.

Kategoriler: makaleler

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir