Stored procedure’ü genel olarak tanımlarsak; database server ında tutulan ve ilk derlemeden sonra bir daha derlenmeye ihtiyaç duyulmayan SQL ifadeleridir. Veri tabanı server’ında tutulan T-SQL ifadeleri denilebilir.

Stored Procedure’ler parametreli, parametresiz ve geriye bir döndürerek de oluşabilir. Stored Procedure’ler oluştururken bunları diğerlerinden ayırt etmek için sp ön ekiyle oluşturulur. Bir defa yazılıp derlenir ve gerektiği yerlerde derlenmesine gerek olmadan çalışabilir. Program yazarken hem kodlarınızı yazıyorsunuz hem de uzun sql cümlelerini kullanmak yerine DML(Database Manipulation Language) dediğimiz SQL ifadelerini de aynı anda yazabiliyorsunuz.

Şimdi stored procedure’lerin avantajlarına değinelim.

  • Stored Procedure’ler database de tutulduğu için çok hızlı çalışırlar. Yalnızca bir defa derlenirler ve ilgili yerlerde sadece bu procedure’u işlemler hızlı olabilir. Normal SQL kodları her seferinde derlenmek zorundadır. Büyük bir projede yer aldığınızı varsayarsak her ihtiyaç duyulduğunda gidip o sql ifadeyi derleyecek misiniz? Tabi ki hayır! Hem client’a hizmet eden server’lar için büyük bir zaman kaybı olur hem de server’daki işlem yoğunluğunu artar.
  • Network trafiği sürekli çalıştığı için stored procedure kullanarak bu network trafiğini engellemiş oluruz.
  • Stored Procedure’leme yaparken if, else, while gibi T-SQL komutlarını da kullanabilirsiniz.
  • Normalde database’e erişmek için kullanıcıid ve şifre gerekmektedir. Bu da uygulama katmanından direk olarak erişimi zorlamaktadır. Stored procedure’ler ile bu güvenlik unsurunu teşkil etmemiş oluruz.
  • Stored procedure yazarken kullanıcılar sadece parametreleri görebilir. İçeriğini görmesine imkan tanınmaz ve hemen hemen çoğu projelerde stored procedure ile başkalarının görmesini engellemiş olursunuz.
  • Stored procedure’ler kolaylıkla değişebilirler.

Stored procedure’lar 4 çeşittir.

  1.  Sistem Stored Procedure’leri
  2. Kullanıcı Tabanlı Stored Procedure’ler
  3. Extended Stored Procedure’lar
  4. CLR Stored Procedure’lar

Bir sonraki yazımızda stored procedure oluşturma ve silme işlemlerini yapıyor olacağız.

Kategoriler: SQL

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir