SQL komutları kullanarak veritabanına veri ekleme, veri silme, veri güncelleme veya tablo oluşturma ve verileri listeleme gibi tüm sorgu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm sorgularımızı New Query sayfamızdan gerçekleştiririz.

SQL komutları

Create database databaseAdi

Bu komut belirtilen databaseAdi isimli bir veritabanı oluşturmaya yarar. Örnek olarak kutuphane isimli bir veritabanı oluşturmak istedik. Aşağıdaki şekilde komutu yazdıktan sonra çalışmasını istediğiniz satırı seçip Execute butonuna basınca size veritabanının kurulduğuna dair bilgi vermektedir. Sağ tarafta bulunan databases kısmına reflesh yaptıktan sonra kütüphane veri tabanımızın oluştuğunu görecektiniz.

CREATE TABLE tabloadı (
sütunAdı1 veriTipi diğerParametreler ,
sütunAdı2 veriTipi diğerParamatreler ,
…
)

Create table kitaplar diye kitaplar adında bir tablo oluşturabiliriz. Kitapların içinde bulunduğu sütunların veri tiplerini ve diğer özelliklerini yazmalıyız. Peki diğer özellikler neler olabilir bakalım.

  1. NOT NULL: bu sütun için bir değerin mutlaka girilmesi gerektiğini gösterir. Bu parametre daha çok birincil anahtarlar için kullanılır yani primary key özelliğini taşıyan.
  2. DEFAULT: bu sütun için bir başlangıç değeri verilmesinde kullanılır.
  3. PRIMARY KEY: bu sütunu birincil anahtar olarak belirlemek için kullanılır.
  4. FOREIGN KEY: bu sütunu yabancı anahtar olarak belirlemek için kullanılır. Yani başka bir tabloyla ilişkisinin olduğunu belirtir.
  5. REFERENCES: başka bir tablonun ilgili sütunuyla ilişki kurmak için kullanılır.

Tablo oluştururken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da tabloyu hangi database’e eklediğiniz kısmıdır. Yukarıda kullanılan database’ın kutuphane olmasına dikkat edin.

Drop Table kitaplar

Bu komut kitaplar adındaki tablo içindeki verilerle birlikte veritabanımızdan atılır.

Alter Table kitaplar

Bu komut kitaplar adındaki tablomuza yeni alanların ilavesi veya sütunların tanımlanması gibi ifadelerde kullanılır.

Database ve tablo oluşturma işlemini hiç kod yazmadan da yapabilirsiniz. Aşağıdaki şekilde bulunan Databases kısmına gelip sağ click oradan New Database… kısmına tıklayalım.

Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Öncelikle database isminizi yazın ardından ok diyerek veri tabanımızın oluşmasını bekleyelim.

Yine databases kısmını ustten reflesh edelim ve oluşturulan okulDB adında veritabanımızı görmüş olacaksınız.

okulDB veritabanının içine girip Tables kısmına sağ click yaptıktan sonra New Table… seceneği ile yeni bir tablo oluşturalım.

Burada hem arayüz size oldukça yardımcı olacaktır. İlk sütün sütunun adını içermektedir. İkinci sütün veri tipini verir ve diğer sütün ise boş geçilip geçilmemesi olayıdır. Tabloda istediğiniz kadar sütünü burada ekleyebilirsiniz.

Şimdi primary key yapma özelliğine gelelim. Yukarıdaki şekilde yer alan okulID kısmını ben birincil anahtar olarak belirlemek istiyorum. Bunun için o sütunun başına gelip siyah ok işaretini tıklayıp set primary key özelliğini seçerek yapabiliriz.

Aynı zamanda bu özelliğinin sürekli otomatik olarak artmasını sağlayan yapıyı da hemen altında yer alan Identity Specification özelliğinin üzerine tıklayarak no olan değerini yes olarak değiştirelim. Burada dilerseniz otomatik sayı artma oranınızı 1 den daha farklı bir şey yapabilirsiniz. Burada default olarak 1 er kez arttırılarak ilerleyeceğini söylemektedir.

Son olarak yaptığımız çalışmayı kaydetmek için ctrl+S tuşlarıyla kaydelim ve tablo yapımıza herhangi bir isim verelim.

Herkese kolay gelsin.. 🙂

Kategoriler: SQL

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir