Geçen ders oluşturduğumuz unattended.xml dosyasını iki türlü kullanımı var ya flash disk ile kurulum dosyalarını yaparken içine koyarak kurulum sırasında buradan okumasını sırasında kullanabiliriz ya da floppy disk varsa onun içine koyarak da kullanabiliriz. Ancak bu tür kurulumun geniş çapta kullanmanın bir sıkıntısı var o da şudur. Bu cevap dosyasının için deki tüm ayarlar ile aynı birden fazla bir bilgisayar kurduğumuzda aynı ağda sıkıntı yaratan bir durumdur. Bunların yanında her bilgisayar için eşsiz olması gerek SID (security Indentifier) numarası aynı olup bu da bize çakışma yaratarak sıkıntı olarak geri dönebilir. Bunun için kurulumlarımızı bu tür sorunlarla karşılaşmamak için özelleştireceğiz.

WINDOWS 7 YE YÜKSELTMEK (UPGRADE)

Eğer sisteminiz Windows Vista ise hiçbir programınız, ayarınız bozulmadan Windows 7’ye yükseltebiliriz. Bunun için sisteminiz açık iken Windows 7 dvd sini takıp UPGRADE seçeneğini seçmeniz yeterli. Eğer Windows XP kullanıyorsanız direkt Windows 7’ye yükseltemeyiz. Önce Windows Vista’ya , sonrasında Windows 7 ‘ye yükseltmeniz gereklidir. Aşağıdaki tablo ise hangi Vista sisteminden hangi Windows 7 sistemine yükseltme yapabileceğinizi gösteriyor. Upgrade için dikkat etmemiz gerek bir noktada kullandığımız sistemimizin x86 mı x64 sistem mi olduğudur.

WINDOWS 7 DEPLOYMENT(DAĞITIM):

Windows 7’nin dağıtılması özellikle büyük kuruluşlar için önemlidir. Genelde kuruluşlarda bilgisayarlar aynıdır ve yüklenen yazılımlarda çok değişiklik göstermezler. Windows 7 nin dağıtımı yüklenen yazılımlar ile bir tane örnek bilgisayar hazırlayıp (GOLDEN IMAGE ) bu bilgisayarın imajının alınıp diğer bilgisayarlara dağıtılmasını içeririr. Konuyu bilen arkadaşlar bunun benzeri işleri önceden Ghost, Acronis, Storage Craft… gibi yazılımlar ile yapabildiğimizi hatırlayacaklardır. Şimdi tüm bunları yapabilmek için kullanacağımız Windows araçlarına bir göz atalım :

  1. Windows Automated Installer Kit (WAIK) : Ücretsiz olarak Microsoft’un sitesiden indirilen bu araçla cevap dosyası oluşturacağız. (önceki derste bu konu üzerine çalıştık)
  2. SysPrep : Yüklü olan bir Windows için mini setup(mini setup tüm sistemi değil de belirlenen bazı ayarları sadece ayarlayarak sistemin kurulu hale gelmesine diyoruz) başlatarak temel ayarların tekrar yapılmasını sağlar. Alınan imaj bilgisayarlara yüklendiğinde IP ayarlarından bilgisayar isimlerine kadar herşey tüm bilgisayarlarda aynı olur (özetle SID=Security Identifier aynı olur). Bizler bunu engellemek için oluşturulan imajı diğer bilgisayarlara dağıtmadan önce sysprep çalıştırıyoruz ki, imajı uyguladığımızda yeni bilgisayarda ilk açılışta temel kurulum sorularını sorar.
  3. ImageX : Diskin imaja dönüştürülmesi için kullanacağımız ücretsiz bir araç.
  4.  WinPE (Windows Preinstallition Environment) : Oluşturulan özel cd ile sistemi boot edip birçok işlemi (imaj alma, bakım, dosyalara erişme ) yapmamıza imkan veren yazılım
  5. Oscdimg :ISO formatını oluşturmak için kullanılıyor. Biz WinPE cd si oluşturmak için kullanacağız.

Önceki bölümde cevap dosyası ve katılımsız kurulum gerçekleştirdiğimizden o kısımları şu an atlayarak, elimizde, herşeyi ile pırıl pırıl bir işletim sistemi olduğunu kabul edip diğer adımlara geçiyoruz. (Office , antivirüs ve gerekli programlar kurulu olmalı)

Şimdi WinPE cd sini oluşturacağız ve sistemin imajını alacağız. Yalnız bu işlemden önce sysprep ile mini setup başlatalım ki imajı yüklediğimiz her bilgisayarda ilk açılışta Windows’u o bilgisayara göre özelleştirebilelim. Bu işlemden sonra sistem ilk açıldığında kullanıcı adı, makine adı, son kullanıcı anlaşması gibi ayarları sorarak sistemimizi özelleştirmemizi sağlayacak. Bu sayede yukarıda bahsedilen çakışmaları engellemiş olacağız.

 • Şimdi pırıl pırıl sistemimiz Windows explorer da %windir%\system32\sysprep\ klasörüne girip buradaki sysprep.exe dosyasını çalıştıralım. Burada Generalize ve shutdown opsiyonlarını seçip OK diyelim.

Sysprep uygulaması çalışır ve sistemi gerekli ayarlara getirdikten sonra OOBE(OutOfBoxExperience) haline getirir ve kapatır.

 • Şimdi bu bilgisayarın(2.Nolu sistem) imajını almak için gerekli olacak WinPE cd sini oluşturmak için WAIK kurulu bilgisayarımızda (1.Nolu makine) Başlat/All programs/WAIK /Deployment Tools üzerinde sağ tuş/Run as administrator açılan komut sisteminde : eğer x64 bit için WinPE oluşturacaksak > copype amd64 C:\winpe_x64 eğer x86 yani 32 bit için WinPE oluşturacaksak > copype x86 C:\winpe_x86
  Komutlarından bize uygun olanı çalıştırıyoruz.
 • Bu aşamadan sonra komut sisteminde, C’de oluşturduğumuz bu yeni klasörün içine giriyoruz ve aşağıdaki komutu yazarak winpe.wim dosyasını kopyalıyoruz. C:\winpe_x86>copy winpe.wim ISO\sources\boot.wim
 • Sonrasında program files\Windows AIK\Tools\ klasöründe; eğer 64 bit çalışıyorsak amd64, 32 bit çalışıyorsak x86 klasöründeki “imagex” dosyasını kopyalıyoruz ve C:\ de oluşturduğumuz winpe_x86 (yada winpe_x64) klasöründeki ISO klasörünün içine yapıştırıyoruz.
 • Sonra bu aşamadan sonra yine komut dizininde; C:\winpe_x86>oscdimg -betfsboot.com -u2 -h – m c:\winpe_x86\iso\ C:\winpe.iso Komutu ile iso dosyasını oluşturuyoruz. Artık WinPE cd sinin imajı hazır. Bu imajı sanal sistemlerde kullanacak isek, direkt göstererek, yada gerçek sistemlerde kulllanacaksak bir cd ‘ye yazdırıp imajını alacağımız pırıl pırıl sistemimizi bu cd ile boot ediyoruz.
 • Şimdi sanal pırıl pırıl bilgisayarıma(2.Nolu Makine) (Golden Image) WinPE cd imajını göstererek ondan boot etmesini sağlıyorum.

CD den başlatmak için bir tuşa basmayı unutmuyoruz ve açılışın tamamlanmasını bekliyoruz. Açılış tamamlanınca aşağıdaki gibi bir komut sistemi ekranı karşımıza geliyor

 •  Artık bu pırıl pırıl sistemimizin imajını alabiliriz. İmajı almadan önce C:\ sürücüsünün bizim pırıl pırıl sistemin C:\ si olduğunu ve D:\ nin (yada iki-üç partition var ise E:\ nin ) imagex içeren sürücü olduğunu kontrol ediniz. ImageX’in bu uygulamada D:\ sürücüsünde olduğunu düşünerek aşağıdaki komutu giriyoruz : D:\>imagex /capture C: C:\harikaimaj.wim “Piril Pril Sistem Imajı” /compress fast /verify
  Tamamlandığında C’de wim uzantılı imajımız hazır. Artık bunu Windows ile dağıtabilir yada iso ya çevirip kullanabilirsiniz. İsterseniz ve böyle komut yazmayı sevdiyseniz imagex kullanarak bu imajı bir partition’a uygulayabilir ve yeni bir pc ye bu imajı uygulayabilirsiniz.
 •  Oluşturduğumuz pırıl pırıl sistem imajını bir harici diske kopyaladığımızı ve yeni bilgisayarı WinPE cd ile boot ettiğimizi varsayalım.
 • Önce DISKPART komut sistemine geçelim çünkü burada disk ve partition tanımları yapıp partition’ı aktif edeceğiz : X:\windows\system32>Diskpart
  Çalışacağımız diski seçelim : DISKPART >select disk 0
  Seçilen diski temizleyelim : DISKPART > clean
  Şimdide partition oluşturalım : DISKPART > create partition primary size=10000
  Şimdi bu oluşturduğumuz partition’ı seçelim : DISKPART > select part 1
  Şimdide bu yeni partition’ı formatlayıp sistem kurulumuna hazır hale getirelim : DISKPART > format fs=ntfs label=”Sistemimiz”
  Yeni partition’a harf atayalım : DISKPART > assign letter=C
  Partition’a son ve en önemli adımı da uygulayıp hazırlığımızı tamamlayalım. Partition’ı aktif hale getirelim. Bunu yapmaz iseniz buradan boot edemez : DISKPART > active
 • Artık diskparttan çıkabiliriz. exit ile çıkalım ve imagex in olduğu sürücüye girelim . Burada D imagex ‘in olduğu sürücü, E ise bizim pırıl pırıl imajın olduğu harici disk olsun :
  D:\>imagex /apply E:\harikaimaj.wim 1 C:
  Bu komuttan sonra imaj başarı ile C ye açılır. Bunu kontrol etmek için C: ya girip baktığınızda işletim sisteminin bütünüyle oraya geldiğini görürürüz. Fakat hala sistem tamamıyla hazır değil.
 • Son adım kaldı : Önce system32 klasörüne girelim : C:\> cd windows\system32
 • Burada sistemimizin boot etmesi için gerekli komutu kullanalım : C:\windows\system32> bcdboot C:\windows /s C:
 • Artık sistemimizi açabiliriz. Başarı ile imajı yeni bilgisayarımıza yükledik. Bilgisayarımız ilk kullanım için açılacak ve bizden temel ayarları isteyecektir.

 • Sistemiz açıldıktan sonra ilk sorusunu sordu; Ülke ve Klavye ayarı :

 • next ile ilerleyince ikinci kısım, PC adı :

 • Bir sonraki adım ise şifremiz :

 • Son kullanıcı antlaşmasını kabul edelim.
 • İşaretledikten sonraki bölüm ise güncellemeler ile ilgili :

 • Tarih ve saat ayarlarını da yapıyoruz :

 • Son adımımız ise şu anda bulunduğumuz network türünü seçmek :

 • Ağ türümüzü seçtikten sonra yaptığımız tercihler sisteme işlenir :

Bu kadarlık mini bir setup yaptıktan sonra tüm ayarları ve yüklediğimiz programlarla birlikte kullanıma hazır.Windows’u, Office, antivirüs ve herşeyi ile hazır. Güzel, gülümseten günlerde kullanın 🙂
WINDOWS 7 MMC (microsoft management console) start/run mmc yazarak erişebiliriz file menüsünden snapin ekleyip kaldırabiliriz. Buraya eklediğimiz uçlar ile olan halini masaüstüne kaydedip oradan istediğimiz zaman hızlıca erişebiliriz. Devam edeceğimiz bölüm device manager ( my computer sağ tuş ile tıklayıp properties diyerek girerek oradan device manager’a tıklayarak girebiliriz).

Not: Last Known Good Configuration kullanıcı adı girilip masaüstü görüldüğü zaman güncellenir eğer bu ekranda sorun vars F8 ile yeniden açıp LKG modu olarak açabiliriz. O zaman düzgün login olarak girdiğimiz bir konfigürasyona dönebiliriz
Roll Back Driver sorunlu driver varsa bir önceki drivera dönmek için kullanılır. Bu özelliği sadece bir defa kullanabiliriz. Device managerda bazen gizli durumdaki driverları gösterip sorun çözmede kullanabiliriz. Bu noktayı atlama.
Bilgisayar ile ilgili bilgi alabileceğimiz bir yer daha System Information (run: info yaz çıkar) bunu kaydedip bilgisayar ile ilgili bilgi alabiliriz) Yine bilgi alabileceğimiz bir yer daha DXDIAG.EXE buradan da sistem ve bileşenleri ile ilgili bilgi alabiliriz.


Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir