Arayüze giriş

Uygulama Penceresi(Canvas): Hazırlayacağın ara yüzün temelidir canvas. Bütün içerik ve kontrolleri barındırır.

Context Menüler: Uygulama içinde bir arayüz elementi ya da bir metin üzerinde kullanıcının alabileceği aksiyonları gösterir. Burada en fazla 5 komut kullanabilsin.

Flyouts: Kullanıcının o an yaptığı hareketle ilgili görmezden gelebileceği kısa süreli bir arayüz elementidir. Flyout içindeki mesaj görmezlikten gelinebilir ve uygulamayı kullanmaya devam edebilirsin.

Toast: Uygulaman arkaplanda çalışırken kullanıcıya gösterilen bildirimlerdir. Toast, kullanıcının gerçek zamanlı olarak öğrenmek istediği bilgiyi güncel tutmak için kullanışlıdır.

Görsel nesneleri pozisyonlandırmak

Görsel nesneleri pozisyonlandırmak için Canvas, StackPanel ve ya Grid kullanabilirsin. Hatta panel içindeki bir elementin kesin lokasyonunu belirtmen gerektiği zaman Absolute özelliğini kullanabilirsin.

Farklı ekran çözünürlüklerinde her zaman düzgün görüntü sağlamak için :

– Height ve ya Width özelliklerini Auto değerini atamak. Eğer grid içinde bazı kontrollerini kullanıyorsan zaten kendisini içeren yüzeyini dolduracaktır.

– Metin içeren kontroller kullanıyorsan eğer Height ve ya Widht özelliklerini kaldırmalısın. Bunların yerine MinHeight– MinWidht özelliklerini atamalısın. Bu şekilde metin ifadelerin okunamayacak derecede küçük boyutlara ölçeklendirilmesini önleyebilirsin.

– Grid yerleşim düzeyinde RowDefinition ve ColumnDefinition elementlerine oransal ölçeklendirme için Height- Widht özelliğini kullanmalısın.

– Uygulaman içinde StackPanel kullanıyorsan alt elementlerinin yönünü belirlemek içinOrientation özelliğini kullanmalısın. Varsayılan Orientation özelliği Orientation.Verticalşeklindedir. StackPanel bilindiği üzere alt elementlerini yatay ve ya dikey olarak tek bir çizgide hizalanmasını sağlar.

– Eğer uygulaman içinde Grid kullanıyorsançok satırlı ve ya çok sütunlu ise bu kontrolleri düzenlemelisin. Bunun için satır ve ya sütun tanımlaması için RowDefinition ve ya ColumnDefinition özelliklerini kullanabilirsin. Grid.Column ve Grid.Row özellikleri grid içinde her bir hücreye konum bilgisi verebilirsin bu şekilde ulaşabilirsin. Otomatik ve ya yıldız boyutlandırma ile satır- sütun aralıklarını konumlandırabilirsin. Tercihen * ve ya 5* kullanılır.Grid.RowSpan ve ya Grid.ColumnSpan ile içeriklerini farklı sayıda sütun ve ya satıra yayabilirsin.

Bu şekilde farklı çözünürlükte olan uygulaman daha iyi görünecektir.

Windows 8 Metro Stil platformuna özel gelen yeni kontroller

AppBar                                       SemanticZoom

CarouselPanel                          ProgressingRing

CaptureElement                       ToggleSwitch

FlipView                                     VariableSizedGrid

GridView                                    WrapGrid

Diğer kontroller

Textbox: Textbox kontrolunun sadece okunabilir olması için IsReadOnly özelliği true olmalıdır. Çok satırlı olmalısını istiyorsan TextWrapping özelliği ile Wrap ve AcceptReturn özelliklerini true yapmalısın. TextBox içindeki yazıyı elde etmek için SelectedText özelliğini kullanabilirsin.

PasswordBox: Eğer yazdığın yazının görünmemesini istiyorsan PasswordBox kullanmalısın. Kontrolün PasswordChar özelliği değiştirilerek görünecek şifre karakterlerini de değiştirebilirsin. MaxLenght özelliğini kullanarak da maksimum veri girişini tanımlamış olursun. Eğer kullanıcının her girdiği karakteri kontrol etmek istersen PasswordChanged olayını yakabilirsin. Eğer PasswordBox içindeki yazıyı görüntülemek istersen sağ tarafta bulunan butona tıkladığın vakit yazdıklarını okuyabilirsin. Butona dokunmayı bıraktığın vakit tekrardan metin gizlenecektir.

Şimdilik bu kadar. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Esen kalın.


Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir