Daha önceden SystemTray konusuna değinmiştik. Şimdi detaylı olarak SystemTray konusunu ele alacağız.

SystemTray konusu Windows Phone için en tepede kalan kullanıcının bilgilendiği pil, bildirim ikonları, gps bağlantısı gibi bildirimlerin göründüğü yerdir. Biz dilersek uygulamamızda bu alanı da kullanabiliriz ve uygulamamız için daha geniş ekran yaratabiliriz. Ama bunun tabi ki dejavantajları olacaktır. Çünkü kullanıcının bilgilenmesini engellemiş oluyoruz. Bu SystemTray neler yapabileceğimizi birlikte görelim.

Mesela uygulamanız bir yerden verileri çekiyor olabilir ve kullanıcı bekleme anında sıkılabilir. Bizler geliştirici olarak kullanıcıyı bilgilendirmeliyiz. Mesela o alanı bir progress bar şeklinde kullanabiliriz. Aynı zamanda kişiyi bilgilendirici mesaj yazdırabiliriz. Örnek olarak Verileriniz yükleniyor gibi. Tüm bu özelliklerinizi etiketleri arasında kullanınız.

SystemTray kısmının görünürlüğünü kapatıp açabiliriz. True dersek bu alan görünür olur. False dersek bu alanı da uygulamamıza katmış oluruz.

shell:SystemTray.IsVisible="True"

SystemTray alanınızı kişiselleştirebilirsiniz. Uygulamanıza göre bu alanın arka planını renklendirmek hoş bir görüntü katabilir. Aşağıdaki kod ile arka planı mor şeklinde ayarlandı.

shell:SystemTray.BackgroundColor="Purple"

SystemTray alanınızın opacity yani saydamlaştırma özelliğini değiştirebilirsiniz. 0 ile 1 arasında bir değer alır. Arka planın renginin tam olarak mor görünmesini istemeyebilirsiniz. Aşağıdaki kod ile çeşitli görüntü elde edebilirsiniz.

shell:SystemTray.Opacity="0.3"

SystemTray alanınızın arka planını değiştirebileceğiniz gibi yazı özelliklerini de değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki kod ile yazınızın renginin pembe olduğunu deneyerek test edin.

shell:SystemTray.ForegroundColor="Pink"

Bu alana çeşitli yazılar yazabilirsiniz. Aynı zamanda bu alanı progress bar şeklinde kullanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki kodu ele alalım. Aşağıdaki kodu yazmanız için etiketinin dışına çıkın ve yerleştirin.

<shell:SystemTray.ProgressIndicator>

    <shell:ProgressIndicator Text="veriler yükleniyor" IsVisible="True" IsIndeterminate="True"/>

  </shell:SystemTray.ProgressIndicator>

Burada Text özelliğimizle yazımızı yazmış olduk. IsVisible özelliğimiz ile bunu görünür şeklinde yaptık. IsIndeterminate özelliğimiz ile progress bar şeklinde görünmesini sağladık ve sürekli bu bar akıp gidecek.

Tabi ki bunu bu şekilde kullanmayı pek tercih etmeyiz. Belli bir kontrole göre yada verileriniz yüklendiği anda progress bar şeklindeki görüntünüzün kapanması gerekecektir. Biz örnek olarak bir butonun click eventine yazalım. Butona her bastığımızda IsVisible özelliği tam tersi olmuş olacaktır.

private void btnDur_Click(object sender, RoutedEventArgs e)
    {
      progressIn.IsVisible = !progressIn.IsVisible;
    }

xml dosyası

ekran görüntüsü1 ekran görüntüsü2

Kategoriler: Windows

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir