-

 

Bilgisayarınızın RAM’i yetmiyorsa bir de şu şekilde deneyin. Windows’un özelliği olan ve Windows Vista’dan beri var olan özelliğini denemeden yeni RAM almayın. Windows’a Microsoft’un dahil ettiği bir özellik olan ReadyBoost, ek RAM satın almanıza gerek olmadan belleğinizi arttırıp hızlandırabiliyor.

Neler Yapmalıyız?

Bilgisayarınız sürekli kullanılan verileri normalde RAM’de saklar. Ama RAM’de yer olmadığı zaman bu sefer bilgisayarınızın sabit diskini kullanmaya başlar. ReadyBoost’un yaptığı işlem ise RAM’deki verileri kendinde saklayarak RAM’in rahat bir nefes alarak hızlı çalışmasını sağlıyor. Sürekli erişilen veriler için sabit disk yerine flash bellek cihazlarını kullanmak bilgisayarınızı daha çok hızlandıracaktır.

Peki neden Flash bellek kullanmalıyım?

Sabit disklerin yapısı fiziksel, hareket eden parçalardan oluşmaktadır. Eğer bir veriye erişmek gerekiyorsa bu disklerin hareket etmesi ve dönmesi gerekiyor. Flash cihazlarda ise hareketli parça bulunmadığından dolayı parça içinde veriye erişim sabit disklere göre daha hızlı olacaktır.

Nasıl kullanmalıyım?

Flash cihazınızı bilgisayarınıza bağladığınız anda Otomatik kullan penceresi karşınıza çıkacaktır. Buradaki seçeneklerden sistemimi hızlandır seçeneğini seçebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise flash cihanız bilgisayarınızda her an takılı olmak zorundadır. Flashınızın ReadyBoost için kullanılacağı alanı ayarlayabilirsiniz. Ardından diğer kalan alan için normal bir flash özelliğinde kullanabilirsiniz.

Kimler kullanmalı?

Eğer sisteminizin RAM özelliği düşükse ve düşük bir performans alıyorsanız bu özellik tam size göre. Eğer belleğiniz yeterince boş ise bu yöntem pek bir işe yaramayacaktır. Yada SDD kullanıyorsanız da bu yönteme gerek yoktur. Çünkü SDDler flash ve sabit disklerden okuma konusunda oldukça hızlı performans gösteriyor.

Kategoriler: makaleler

Sümeyra Akbıyık

hakkımdaki her şeyi bu blogda bulabilirsin. Haydi sende bir göz gezdirmeye ne dersin?

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir